Liga Europa: Steaua Roşie Belgrad, fără… noroc

0
1134

AC Milan a suferit enorm în faţa unei mai vechi cunoştinţe, Steaua Roşie Belgrad, pentru a se califica în optimile de finală ale Ligii Europa. Cum partida de la Belgrad se încheiase la egalitate (2-2), AC Milan a răsuflat uşurată la fluierul final al arbitrului, când tabela de marcaj indica scorul de 1-1. În debutul primei reprize milanezii prin Kessie au deschis scorul din penalty (min. 9) dar atacantul comorian Ben Nabouhane (min. 24) a egalat, după ce lovise transversala (min. 21) şi i se refuzase un gol din corner (min. 19). Portarul Donnaruma a avut parade de excepţie, la raidurile atacanţilor belgrădeni. În repriza secundă, Steaua Roşie Belgrad a rămas în 10 jucători prin eliminarea lui Marco Gobelic, prin cumul de cartonaşe (min. 70). În partida tur îl pierduse pe M. Rodic (min. 77) pentru obstrucţie involuntară asupra lui Kalulu. Cu alte cuvinte, în ambele partide Steaua Roşie a rămas în inferioritate numerică. AC Milan n-a câştigat niciodată C3 iar Steaua Roşie a jucat o finală în 1979 cu Borussia M.Gladbach (1-1 şi 0-0).