S-au stabilit semifinalele Mondialului de handbal masculin

0
310

Danemarca – Spania şi Franţa – Suedia sunt semifinalele Campionatului Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia. Cele două partide se vor disputa vineri seara. În sferturile de finală ale Mondialului de handbal masculin s-au înregistrat rezultatele: Danemarca – Ungaria 40-23, Norvegia – Spania 34-35 (25-25, 29-29), Franţa – Germania 35-28 şi Suedia – Egipt 26-22.

Dacă Danemarca, Franţa şi Suedia au obţinut calificarea fără probleme, Spania a acces dramatic în penultimul act, după 80 de minute de joc, aşadar 4 reprize de prelungiri, contra Norvegiei. Cu 19 secunde înaintea terminării celor 60 de minute, Norvegia avea un gol avantaj şi atacul. Ibericii s-au apărat om la om pe tot terenul, fără să facă fault, iar cu 3 secunde rămase au recuperat şi l-au lansat pe Danijel Dushebayev, care a înscris înainte de sirena de final, scor 25 egal. În cele 4 reprize de prelungiri s-a mers cap la cap, iar la ultima fază portarul Perez de Vargas a mai avut o intervenţie extraordinară, ducându-şi echipa în semifinale, Spania câştigând cu 35-34.