La Liga: Atletico – Barca 1-1

0
387

Atletico Madrid a fost aproape de victoria care să o urce pe primul loc în La Liga, dar a reuşit numai o remiză în derby-ul cu Barcelona, de pe Wanda Metropolitan, în faţa a 67.000 de spectatori. Meciul a fost destul de anost, fără ocazii, dar a finalul a fost palpitant. Diego Costa a deschis scorul în minutul 77, cu o lovitură de cap, la un corner executat pe bara a doua, portarul ter Stegen având şi el o parte de vină la reuşita atacantului gazdelor. Barcelona a evitat eşecul în minutul 90. Dembele a stabilit scorul final, 1-1, după o pasă de la Messi.

Catalanii rămân pe primul loc în clasament, cu un punct avantaj în faţa gazdelor de la Atletico, dar lider poate deveni FC Sevilla, care joacă duminică acasă cu Valladolid.