Cupa Mondială: Faryd Mondragon (43 de ani) bate recordul lui Roger Milla

0
332

Portarul columbian Faryd Mondragon a devenit marţi, 24 iunie, cel mai vârstnic jucător la o Cupă Mondială, el evoluând în meciul contra Japoniei (4-1) la vârsta de 43 de ani şi 3 zile. Mondragon a intrat în teren în minutul 84 şi a bătut recordul camerunezului Roger Milla, 42 de ani, o lună şi opt zile, la Mondialul din 1994 din SUA. Noul recordmen este un globe-trotter, care a evoluat la 11 cluburi din opt ţări diferite, din Paraguay în Turcia, în Germania, în Franţa, după ce debutase în cariera profesionistă în 1990 la Deportivo Cali, în Columbia. „Eu sunt un privilegiat şi am puterea să particip la un Mondial la 43 de ani”, a declarat Mondragon, sâmbătă, după ce la primele două partide ale echipei sale se aflase pe banca de rezerve. Selecţionerul Jose Pakerman a profitat de avantajul echipei sale (3-1) în faţa Japoniei, pentru a-l introduce pe veteranul Faryd Mondragon în minutul 84, în locul portarului David Ospina. „Cafeteros” au marcat şi al patrulea gol după intrarea sa pe teren. El a bătut cu această ocazie alte două recorduri: niciun jucător nu a aşteptat 16 ani, între Franţa 1998 şi Brazilia 2014, pentru a participa la un nou Mondial. Niciun alt jucător nu a participat la două Cupe Mondiale la 20 de ani distanţă cum a făcut el, prezent şi la Mondialul din 1994 din SUA.