PROGRAM / ZILELE MUNICIPIULUI CRAIOVA 2017 / 29 mai – 04 iunie 2017

0
194

zilele-craioveiOrganizator principal:

PRIMĂRIA ŞI CONSILIUL LOCAL MUNICIPAL CRAIOVA

 

Sponsori: Vodafone, Tipografia Signum, Agenţia de Turism Mapamond, Stil Media, Nitela & Partners

Parteneri media: Oltenia 3 TV, craiovaforum.ro, GTV, Gazeta de Sud, Radio Sud, www.craiova.ro, Camera Media, Lupa, Cuvântul Libertăţii, Craiova Cetatea Băniei, TVR Craiova, Radio România Oltenia-Craiova, Jurnalul Olteniei, Radio Horion, Indiscret în Oltenia, Oltenia24.ro, Alege TV, Republica TV, oltenaşul.ro, Săptămâna în Oltenia, Cronica Olteniei, Radio Crazy, Z Tv, Blogatu.ro, Laurenţiu Nica.

 

Luni, 29 mai 2017

 

10.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secţia de Etnografie a Muzeului Olteniei)

“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meşterilor populari, parada costumelor populare)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei Craiova şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Dolj.

 

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porţi Deschise în Fabrica de poveşti electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziţie #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret ”Colibri”.

 

10.00– 18.00

Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”

Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

10.00 -18.00

Esplanada „William Shakespeare”

Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei

Co- organizator: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

 

  • – 20.30

Centrul Vechi, zona Bancpost

 “Piaţa Artelor“ (ateliere creative, expoziţii, recitaluri)

 

  • 30-12.00 / Atelier string art “Animale şugubeţe” (Muzeul Olteniei, Colegiu Carol I)
  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 00-16.00 / Atelier origami şi string “Păpădia şi suratele ei” (Muzeul Olteniei, Colegiu Fraţii Buzeşti)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

 

Co-organizatori: Muzeul Olteniei, Colegiul “Carol I”, Colegiul “Fraţii Buzeşti”, Şcoala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociaţia Carousel, Penitenciarul Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Judeţean al Arhivelor Naţionale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

 

13.00

Centrul Multifuncţional

Campionat minihandbal, Campionat minivolei

Co-organizatori: Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Dolj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj.

 

16.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secţia de Etnografie a Muzeului Olteniei)

Spectacol folcloric

Co-organizator: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Dolj.

 

 

18.00 – 23.00

Cartierul Valea Roşie – zona Piaţă

Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

 

  • Palatul Copiilor
  • Recital Club Arti
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat)
  • Şcoala de MuzicăŞincai
  • Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor
  • Eliza Chifu
  • Casa Studenţilor (Trupa Freaks)
  • Filarmonica Oltenia Craiova
  • Opera Română Craiova
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Hora Deznăţuiului” (20.45)

 

 

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Şcoala de Muzică Şincai, Trupa FREAKS, Casa Studenţilor Craiova, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Teatrul Naţional “Marin Sorescu”, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.

 

19.00

Filarmonica Oltenia Craiova

Turneul Internaţional Stradivarius: Anotimpurile

Concertează: Alexandru Tomescu (vioară Stradivarius Elder-Voicu), Sînziana Mircea (pian), Omar Masa (bandoneon, Argentina).

În program – lucrări din creaţia compozitorilor Manuel de Falla, Enrique Granados, Pablo Sarasate, Astor Piazzolla.

Co-organizator: Filarmonica Oltenia Craiova.

 

 

Marţi, 30 mai 2017

 

10.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secţia de Etnografie a Muzeului Olteniei)

“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meşterilor populari, parada costumelor populare)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Dolj.

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porţi Deschise în Fabrica de poveşti electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziţie #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret ”Colibri”

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraş … de Ziua Craiovei

Expoziţia Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziţia de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului

 

10.00 -18.00

Esplanada „William Shakespeare”

Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei.

Co- organizatori: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

 

10.00 – 21.30

Piaţa “Fraţii Buzeşti” – Centrul Vechi

Piaţa „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstraţii de artă)

 

  • 00-11.30 / Atelier Curcubeu şi culoare (modelaj în lut şi pictură) (Muzeul Olteniei, Grădiniţa Traian Demetrescu)
  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 00-16.00 / Atelier origami şi string “Păpădia şi suratele ei” (Muzeul Olteniei, Colegiu Fraţii Buzeşti)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

 

Co-organizatori: Muzeul Olteniei, Grădiniţa “Traian Demetrescu”, Colegiul “Fraţii Buzeşti”, Şcoala de Artă „Cornetti”, Penitenciarul Craiova, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociaţia Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Judeţean al Arhivelor Naţionale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

 

11.00 – 18.00

Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”

Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

12.30

Parcul Nicolae Romanescu” – Teatrul de Vară

Concurs de dans sportiv

Co-organizatori: Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Dolj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj.

 

13.00

Şcoala Gimnazială “Mircea Eliade”

Craiova de ieri şi de aziconcurs interşcolar de istorie – geografie locală.

Co-organizatori: Şcoala Gimnazială “Mircea Eliade”, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj.

 

16.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secţia de Etnografie a Muzeului Olteniei)

Spectacol folcloric

Co-organizatori: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Dolj.

 

18.00 – 20.00

Grădina Botanică

Pătura care citeşte – invitaţie la lectură în parcuri şi grădini

Co-organizator: Biblioteca Judeţeană „Alexandru şi Aristia Aman”.

 

18.00 – 23.00

Cartierul Rovine – zona Poş

Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

 

  • Palatul Copiilor
  • Recital Club Arti
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat)
  • Şcoala de MuzicăŞincai
  • Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor
  • Casa Studenţilor (Trupa Freaks)
  • Filarmonica Oltenia Craiova
  • Opera Română Craiova
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase”. Solişti: Liviu Olteanu, Liliana Popa, Marius Măgureanu, Lavinia Bîrsoghe, Constantin Enceanu

 

 

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Club Arti, Şcoala de Muzică Şincai, Trupa FREAKS, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.

 

 

Miercuri, 31 mai 2017

 

10.00

Colegiul Naţional “Carol I”

Baschet şcolar 3 la 3.

Co-organizatori: Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Dolj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj.

 

10.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secţia de Etnografie a Muzeului Olteniei)

“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meşterilor populari, parada costumelor populare)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Dolj.

 

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

ora 10:00 – Spectacol Alis în lumea păpuşilor, regia Iulia Cârstea

Porţi Deschise în Fabrica de poveşti electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziţie #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret ”Colibri”.

 

10.00 -18.00

Esplanada „William Shakespeare”

Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei.

Co- organizator: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraş … de Ziua Craiovei

Expoziţia Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziţia de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului.

 

11.00 – 18.00

Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”

Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere, concursuri

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

11.00

Muzeul Olteniei – Secţia de Istorie – Arheologie

Vernisaj expoziţia temporară “Statui Romane în Oltenia”.

 

12.00

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Dolj

“Tradiţie şi culoare” – expoziţie concurs de pictură, recitare de poezie

şi audiţii muzicale.

Co-organizatori: Şcolile “Ion Creangă” şi “Sfântul Dumitru”, Consiliul Judeţean Dolj şi CJCPCT Dolj

 

12.30 – 20.30

Piaţa “Fraţii Buzeşti” – Centrul Vechi

Piaţa „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstraţii de artă)

 

  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

 

Co-organizatori: Şcoala de Artă Cornetti, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Penitenciarul Craiova, Asociaţia Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Judeţean al Arhivelor Naţionale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

 

16.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secţia de Etnografie a Muzeului Olteniei)

Spectacol folcloric

Co-organizator: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Dolj.

 

18.00 – 23.00

Cartierul Brazda lui Novac – zona BRD

Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

 

  • Palatul Copiilor
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat)
  • Şcoala de MuzicăŞincai
  • Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor
  • Recital Alexia Ilie Gabriela
  • Casa Studenţilor (Trupa Freaks)
  • Eliza Chifu
  • Filarmonica Oltenia Craiova
  • Opera Română Craiova
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase” şi invitaţii Taraful Streaţă. Solişti: Maria Rotaru, Aneta Şişu, Ciri Mayer, Niculina Stoican

 

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Ilie Alexia Gabriela, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Şcoala de Muzică Şincai, Trupa FREAKS, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Ansamblul Folcloric“ Maria Tănase.

 

19.00

Teatrul Naţional “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea

Spectacol ”Dimineaţa de după”, de Peter Quilter, regia Mircea Cornişteanu

Co-organizator: Teatrul Naţional “Marin Sorescu”.

 

 

Joi, 01 iunie 2017

 

 

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porţi Deschise în Fabrica de poveşti electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziţie #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret ”Colibri”

 

10.00 – 20.00

Str. Theodor Aman

Expo-flora

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraş … de Ziua Craiovei

Expoziţia Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziţia de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului.

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

10.30 – 20.30

Esplanada „William Shakespeare”

Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)

Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.

 

11.00– 18.00

Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”

Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere, concursuri

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

 

 

10.00 – 18.00

Piaţa “Mihai Viteazul”

Activităţi interactive

Co–organizator: Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”.

 

10.00 – 17.00

Muzeul Olteniei – Secţia de Istorie–Arheologie

Expoziţia temporară “Statui Romane în Oltenia

Co–organizator: Muzeul Olteniei

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

11.00 – 14.00, 17.00 – 19.00

Parcul “Nicolae Romanescu” – Teatrul de Vară

“Craiova Kids Day” (recitaluri, spectacole, concerte)

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Club Arti, Şcoala de Muzică Şincai, Dynamik Dance Studio

 

19.00 – 20.00

“Drumu-i lung, povestea-i scurtă – spectacol pentru copii

Co-organizator: Opera Română Craiova.

 

12.30 – 21.30

Piaţa Fraţii Buzeşti – Centrul Vechi

Piaţa „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstraţii de artă)

 

  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 00 – 20.00 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
  • 30 – 20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

 

Co-organizatori: Şcoala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa Studenţilor, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociaţia Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Judeţean al Arhivelor Naţionale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

 

18.00 – 23.00

Cartierul Craioviţa Nouă – zona Poş

          Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

 

  • Palatul Copiilor
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat)
  • Şcoala de MuzicăŞincai
  • Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor
  • Recital Alexia Ilie Gabriela
  • Filarmonica Oltenia Craiova
  • Spectacol “Păcală” (Teatrul Colibri)
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase”. Solişti: Liviu Dica, Cristian Bănăţeanu, Mariana Ionescu Căpitănescu, Emilia Dorobanţu

 

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Ansamblul „Cununiţa”, Rafaela Burulea, Ilie Alexia Gabriela, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Şcoala de Muzică Şincai, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Filarmonica Oltenia Craiova, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.

 

21.00

Esplanadă Teatrul Naţional “Marin Sorescu”

Spectacol ”Occident Express”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Boureanu

Co-organizator: Teatrul Naţional “Marin Sorescu”.

 

 

Vineri, 02 iunie 2017

 

10.00

Strada A.I. Cuza, zona Universitate

Salonul Auto (expoziţie de maşini)

Co-organizatori: dealeri şi reprezentanţi auto.

 

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porţi Deschise în Fabrica de poveşti electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziţie #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret ”Colibri”.

 

10.00 – 20.00

Str. Theodor Aman

Expo-flora

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraş … de Ziua Craiovei

Expoziţia Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziţia de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

 

10.00 – 17.00

Muzeul Olteniei – Secţia de Istorie–Arheologie

Expoziţia temporară “Statui Romane în Oltenia”.

 

10.30 – 20.30

Esplanada „William Shakespeare”

Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)

Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova

 

17.30 – 19.30

Piaţa Fraţii Buzeşti – Centrul Vechi

Piaţa „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstraţii de  artă)

 

  • 30 – 20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30 – 20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  • 30 – 20.30 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
  • 00 – 20.00 / Casa Studenţilor

 

Co-organizatori: Şcoala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Judeţean al Arhivelor Naţionale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor – Trupe Cover/Folk, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociaţia Carousel, Compania de teatru Followspot.

 

 

18.00 – 20.00

Filarmonica Oltenia Craiova

Ceremonia Festivă a Consiliului Local Municipal

Co-organizator: Filarmonica Oltenia Craiova.

 

19.00

Teatrul Naţional “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea

Spectacol ”Elefantul din camera sau The Vibrator Play”, de Sarah Ruhl, regia Dragoş Alexandru Muşoiu

Co-organizator: Teatrul Naţional “Marin Sorescu”.

 

19.30 – 22.30

Piaţa „Mihai Viteazul”

Concert “Balkan Party”: Gipsy Casual, Marius Mihalache şi Ovidiu

                                          Lipan Ţăndărică.

 

 

Sâmbătă, 03 iunie 2017

 

 

10.00

Strada A.I. Cuza, zona Universitate

“Salonul Auto” – expoziţie de maşini

Co-organizatori: Dealeri şi reprezentanţi auto.

 

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porţi Deschise în Fabrica de poveşti electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziţie #InstaCraiova – Sala Studio

ora 18:00 – Spectacol Invitaţie la joacă, regia Alexandra Davidescu

Co- organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”.

 

10.00 – 20.00

Str. Theodor Aman

Expo-flora

 

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraş … de Ziua Craiovei

Expoziţia Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziţia de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

 

10.00 – 17.00

Muzeul Olteniei – Secţia de Istorie–Arheologie

Expoziţia temporară “Statui Romane în Oltenia”.

 

10.30 – 20.30

Esplanada „William Shakespeare”

Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)

Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.

 

11.00 – 14.00

Primăria Craiova – str. A.I. Cuza nr. 7

„O călătorie prin istoria Craiovei” – Tur ghidat de oraş din care doritorii află detalii inedite despre istoria oraşului

Co-organizatori: Agenţia de Turism Mapamond, Umbrella Media, Asociaţia Global City 2020.

 

12.30 – 20.30

Piaţa Fraţii Buzeşti – Centrul Vechi

Piaţa „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstraţii de artă)

 

  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  • 00 – 13.00 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
  • 00 – 20.00 / Casa Studenţilor

 

Co-organizatori: Şcoala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”; Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Judeţean al Arhivelor Naţionale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor, Trupe Cover/Folk, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociaţia Carousel.

 

13.00 – 18.00

Strada A.I. Cuza, zona Teatrului Naţional

“Salonul Auto-Retro” – expoziţie de maşini de epocă

Co-organizator: Retromobil Club Craiova.

 

19.00

Teatrul Naţional “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea

Spectacol ”Dacă am gândi cu voce tare”, de Adnan Lugonic, regia Radu Afrim

Co-organizator: Teatrul Naţional “Marin Sorescu”.

 

19.30 – 22.30

Piaţa “Mihai Viteazul”

Concert “Hit Radio”: Raluka, Mandinga, Alex Velea & Mario Fresh.

 

 

 

Duminică, 04 iunie 2017

 

 

10.00

Strada A.I. Cuza, zona Universitate

Salonul Auto (expoziţie de maşini)

Co-organizatori: Dealeri şi reprezentanţi auto.

 

10.00

Piaţa Mihai Viteazul

Alaiul Căluşului

 Co-organizator: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Dolj

 

10.00 – 13:00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Expoziţie #InstaCraiova – Sala Studio

ora 11:00 – Cei trei purceluşi, teatru interactiv, coord. Geo Dinescu şi Marin Fagu

Co-organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”.

 

10.00 – 20.00

Str. Theodor Aman

Expo-flora

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraş … de Ziua Craiovei

Expoziţia Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziţia de pictură flamandă – Sala Oglinzilor

                   Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

10.00 – 17.00

Muzeul Olteniei – Secţia de Istorie–Arheologie

Expoziţia temporară “Statui Romane în Oltenia”

          Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

10.30 – 20.30

Esplanada „William Shakespeare”

Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)

Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.

 

12.30 – 20.30

Piaţa “Fraţii Buzeşti” – Centrul Vechi

Piaţa „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstraţii de artă)

 

  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  • 00 – 20.00 / Casa Studenţilor

 

Co-organizatori: Şcoala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Judeţean al Arhivelor Naţionale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor – Trupe Cover/Folk, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociaţia Carousel.

 

13.00 – 18.00

Strada A.I. Cuza, zona Teatrului Naţional

“Salonul Auto-Retro” – expoziţie de maşini de epocă.

Co-organizator: Retromobil Club Craiova.

 

19.00

Teatrul Naţional “Marin Sorescu” – Sala I.D. Sîrbu

Spectacol ”Cealaltă ţară”, după Herta Muller, regia Alexandru Istudor

Co-organizator: Teatrul Naţional “Marin Sorescu”.

 

19.30 – 22.30

Piaţa “Mihai Viteazul”

Concert “Special Projects”: Gabriel Cotabiţă & Keo, Cristi

                                               Minculescu, Iris & Felicia Filip.

 

22.30

Piaţa “Mihai Viteazul”

Foc de artificii

 

 

NOTĂ: Condiţiile meteorologice nefavorabile pot anula o parte dintre manifestările programate în aer liber!