Preliminarii CM 2018 America de Sud: Nebunie în final! Columbia, imensă gură de oxigen în aerul rarefiat al La Pazului, Ecuadorul pierde primele puncte

0
296

După un start ezitant, în care adunase patru puncte în tot atâtea partide, naţionala Columbiei a obţinut o victorie la foto-finiş în munţii Boliviei, scor 3-2. Vizitatorii au condus cu 2-0 la pauză, goluri James Rodriguez (10) şi Carlos Bacca (41), cu fiecare servindu-l pe celălalt, dar alb-verzii au revenit prin Juan Arce (50 pen.) şi Alejandro Chumacero (62). Edwin Cardona a decis partida de pe Estadio Hernando Siles din La Paz, în al doilea minut al prelungirilor.

Într-un alt meci, surpriza Ecuador a pierdut primele puncte ale acestei campanii, 2-2, acasă, cu Paraguay. Totuşi, ecuadorienii se pot considera mulţumiţi cu o remiză, în contextul în care au obţinut-o în minutul 90+2, datorită unei reuşire semnate de Mena. Până aici, tot gazdele au deschis scorul, prin Enner Valencia (20), pentru ca apoi paraguayenii să răstoarne rezultatul după o dublă semnată de Lezcano (38, 59).

În această noapte se mai joacă Chile – Argentina (1:30) şi Peu – Venezuela (4:15), iar mâine noapte Brazilia – Uruguay (2:45).