Poliţiștii doljeni au câștigat “Cupa Unirii” la fotbal

0
873

Echipa IPA – Regiunea 1 Dolj, formată din poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj, a câştigat locul 1 la fotbal, în cadrul competiţiei „Cupa Unirii”, organizată la Cluj.

În perioada 19 – 21.01.2023, în municipiul Cluj-Napoca a avut loc a doua ediţie a competiţiei „Cupa Unirii”, eveniment care a reunit 16 echipe de fotbal din toată ţara. Competiţia a fost organizată de Asociaţia Internaţională a Poliţiştilor (IPA) – Regiune 1 Cluj, în parteneriat cu Federaţia Română de Fotbal, invitaţi speciali fiind echipa de futsal Dinamo Kiev, precum şi poliţişti ai Biroului Vamal Chişinău. Participanţii la competitie sunt membrii IPA şi provin de la toate structurile Ministerului Afacerilor Interne, poliţişti, jandarmi sau pompieri. Pe baza rezultatelor de la competiţiile anterioare, echipa poliţiştilor doljeni a fost desemnată cap de serie şi a ieşit câstigatoare cu maxim de puncte din grupă. În semifinală,  doljenii s-au impus împotriva poliţiştilor din Bucureşti, iar finala competiţiei a fost câştigată în faţa pompierilor clujeni, cu scorul de 5-3, după ce au fost conduşi cu scorul de 3-1, echipa Olteniei oferind şi cel mai bun jucător al competiţiei. Câştigarea competiţiei vine să confirme performanţele obţinute în cursul anului 2022, când poliţiştii doljeni au cucerit inclusiv Titlul de Campionă Naţională, competiţie desfăşurată la Târgu Mureş.