Real Madrid, eliminată din Cupa Regelui

0
313

Real Madrid a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Spaniei de  Leganes, în faţa căreia a pierdut pe teren propriu (scor 1-2), după ce câştigase meciul tur, cu 1-0. În returul de pe Santiago Bernabeu, oaspeţii s-au impus prin golurile lui Javi Erasso (min.32) şi Gabriel Pires (min.55), în timp ce pentru Real a marcat Karim Benzema (min.47).

Într-o altă partidă, Valencia s-a impus cu 3-2, la loviturile de departajare pe terenul formaţiei Deportivo Alaves, finalista de anul trecut. La finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor, gazdele conduceau cu 2-1. Au marcat: Munir (min.72) şi Sobrino (min.86) pentru Alaves, respectiv, Santi Mina (min.77). La loviturile de departajare, eroul Valenciei a fost portarul Jaume Domenech.

FC Sevilla s-a calificat şi ea, în dauna lui Atletico Madrid.

FC Barcelona – Espanyol Barcelona, se dispută joi seara, după ce Espanyol s-a impus cu 1-0 în tur.