„Misune îndeplinită”! Belgia, în optimi

0
317

Naţionala Belgiei a acces, duminică seară, în optimile de finală ale CM din Brazilia, după ce a învins cu 1-0  reprezentativa Rusiei. Partida, găzduită de Arena Maracana din Rio de Janeiro, a fost una puţin spectaculoasă, de mare luptă.

În prima parte, “dracii roşii” au avut mai mult mingea, însă fără nici un folos. Mertens a fost singurul care a mai încercat câte ceva, dar şuturile sale n-au prins poarta. Elevii lui Capello au fost mai aproape să mişte tabela. Kokorin a ratat o ocazie imensă în minutul 44, când, scăpat din marcaj de Kompany, a reluat cu capul puţin alături. Anterior, şi Kanunnikov (30) îi dăduse mari emoţii lui Courtois, cu un şut de la distanţă, respins de portarul belgian cu o intervenţie remarcabilă.

În minutul 26, est-europenii au fost privaţi de un penalty, la un fault al lui Alderweireld la acelaşi Kanunnikov.

Rusia a fost mai periculoasă şi în debutul actului secund, pe fondul unui joc tot fără idei al belgienilor, la care Lukaku, o mare decepţie în această partidă, a fost înlocuit în minutul 57. Eden Hazard a avut şi el o evoluţie ştearsă până în ultimele minute, fiind departe de ce a arătat la echipa de club, Chelsea.

Ca şi în meciul cu Algeria, Wilmots a mutat câştigător, Origi şi Mirallas schimbând faţa jocului.

Mai întâi, Mirallas a şutat în bară, din lovitură liberă (83), după ce Belgia aproape că nu existase în actul secund. Imediat au urmat două faze foarte periculoase ale lui Hazard, elevii lui Wilmots parcă trezindu-se la viaţă.

Iureşul belgienilor a fost concretizat de Divock Origi. Jucătorul lui Lille, în vârstă de doar 19 ani, a fructificat o pasă a lui Hazard, în minutul 88.

Rusia nu a reuşit să revină, iar Mirallas a fost din nou foarte aproape de gol, pe contraatac, în prelungiri.

“Misiunea este îndeplinită. A fost greu cu Rusia, a fost un meci tactic şi schimbările au făcut diferenţa. Jucătorii au fost obosiţi, a fost foarte cald. După 65 de minute ruşii aveau deja crampe. Nu a fost uşor, dar important este că am câştigat şi ne-am calificat”, a declarat după meci selecţionerul belgian, Marc Wilmots.

“Nu meritam să pierdem. Sunt mulţumit cum a muncit echipa. În prima parte, am avut momente bune, dar am greşit în ultima parte. După pauză, am dominat. Concluzia principală a acestui meci: noi suntem o echipă şi nimic nu e pierdut. La meciul cu Algeria avem doar varianta victoriei. Egalul nu ne ajută”, a spus şi italianul de pe banca Rusiei, Fabio Capello.

Belgia              1-0       Rusia

Stadion: Maracana – Rio de Janeiro, spectatori: 73.819.

A marcat: Origi 88.

Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vermaelen (Vertonghen 31) – Witsel, Fellaini – Mertens (Mirallas 75), De Bruyne, Hazard – Lukaku (Origi 57). Selecţioner: Marc Wilmots.

Akinfeev – Kozlov (Escenko 62), V. Berezuţki, Gluşakov, Ignaşevici, Kombarov – Faizulin – Samedov (Kerjakov 90), Kanunnikov, Şatov (Dzagoev 83) – Kokorin. Selecţioner: Fabio Capello.

Cartonaşe galbene: Witsel 54, Alderweireld 73 / Gluşakov 38.