Roland Garros: Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu, eliminate în turul I

0
303

Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu au părăsit, marţi, turneul de la Roland Garros, încă din runda inaugurală. Plasată pe numărul 97 mondial şi venită din calificări, Cîrstea a fost eliminată facil de ucraineanca Elina Svitolina, scor 1-6, 3-6, după un meci de doar 67 de minute. Ulterior, Monica Niculescu (35 WTA) s-a înclinat în faţa unei dintre reprezentantele gazdelor, Pauline Parmentier (88 WTA), 2-6, 6-7 (2), la capătul  a două ore şi două minute de joc. Luni îşi luase la revedere de la zgura pariziană şi Alexandra Dulgheru (127 WTA), învinsă de belgianca Yanina Wickmayer (54 WTA), scor 1-6, 3-6. Tot luni, cele mai bine cotate jucătoare românce, Simona Halep (6 WTA) şi Irina Begu (28 WTA) au acces în turul secund, după victorii cu nipona Nao Hibino (71 WTA), scor 6-2, 6-0, respectiv cu americanca Bethanie Mattek-Sands (86 WTA), scor 5-7, 6-1, 6-3. Cele două vor juca în manşa secundă azi. Halep cu kazaha Zarina Diyas (90 WTA), cea care a eliminat-o pe germanca  Karina Witthoeft (locul 100 mondial), scor 2-6, 6-4, 6-2. Halep o conduce pe Diyas cu 2-0 la întânirile directe, ambele succese venind în 2014 şi tot la turnee de Grand Slam, 6-1, 6-4 în turul 3 la Australian Open, respectiv 6-3, 6-0 în optimi la Wimbledon. Begu urmează să lupte cu o altă sportivă de peste Ocean, Coco Vandeweghe (43 WTA), trimfătoare în faţa britanicei Naomi Broady (79 WTA), 6-4, 3-6, 6-3. Begu şi Vandeweghe nu s-au mai întâlnit până acum.