Dinamo a ratat play-off-ul!

0
342

Doar Dinamo Bucureşti a ratat play-off-ul dintre echipele care au fost în Top 6 şi anul trecut. CFR, FCSB, Craiova şi Astra erau sigure de play-off înaintea ultimei etape, iar Viitorul şi CSMP Iaşi li s-au alăturat după rezultatele înregistrate în ultima rundă. Viitorul a câştigat cu 1-0 la Iaşi, prin golul lui Chiţu, dar Dinamo a pierdut cu 2-0 la Giurgiu, pe o ninsoare abundentă. Iaşiul era egală cu Dinamo la rezultate directe (2-1 şi 1-2), dar Dinamo avea golaveraj mai bun, însă Botoşaniul a învins-o cu 1-0 pe Gaz Metan şi a terminat cu 39 de puncte, la fel ca Dinamo şi Iaşi, şi s-a făcut clasament în 3, care arată astfel: 1. Iaşi 7 puncte, 2. Botoşani 5 puncte, 3. Dinamo 4 puncte.

Iaşiul a beneficiat nu doar de clasamentul în 3, ci şi de golurile marcate în prelungiri, în penultima etapă, Dinamo fiind egalată de Teixeira în minutul 93, iar Viitorul a scos Botoşaniul din calcule, victoria fiind obţinută in extremis, cu golul lui Andrei Ciobanu.