Bilanţul CSM Craiova pe 2018: 139 de medalii

0
437

Pentru Clubul Sportiv Municipal Craiova 2018 a fost un an prosper, care a adus un total de 139 de distincții (naționale și internaționale). La nivel național, 112 medalii, dintre care secția lider la acest capitol este cea de atletism, cu 43 de medalii, dintre care 39 au fost cucerite la seniori, trei la tineret și una la juniori. Pe locul secund ca volum de prezențe pe podiumul național a fost secția de lupte, cu un total de 31 de medalii, patru câștigate în competițiile de seniori, opt la cele de tineret și 19 la întrecerile juniorilor. Pugiliștii au adus de la concursurile naționale 18 medalii, trei la seniori, cinci la tineret și 10 la juniori. Tinerele speranțe ale tenisului de câmp craiovean au cucerit șapte distincții în competițiile naționale de juniori, în timp ce la șah am avut șase reprezentări pe treptele podiumului național (1 la seniori, 4 la tineret și 1 la juniori). Practicanții de radioamatorism au cucerit trei medalii anul acesta la nivel național în competițiile de seniori, în timp ce componenții secțiilor de călărie și judo au obținut câte două medalii naționale.

Rezultate substanțiale au fost consemnate și în cadrul competițiilor internaționale la trei secții: atletism, lupte și radioamatorism. Atleții au reușit să aducă în 2018 pentru România și, implicit, CSM Craiova un număr de 11 distincții internaționale (10 la seniori și 1 la tineret). Luptătorii au fost fruntași la acest capitol cu 12 prezențe pe podiumurile internaționale, majoritatea în concursurile de juniori unde au fost obținute 11 distincții, cea de-a 12-a medalie fiind la categoria tineret. Performanțe internaționale au fost atinse și de sportivii secției de radioamatorism, care au câștigat patru medalii în competiții continentale, dar și mondiale.