Real Madrid – Barcelona 0-3. Premieră istorică pentru catalani, care se desprind la 14 puncte de marea rivală

0
358

Pentru prima oară în istorie, FC Barcelona a câştigat de trei ori la rând pe terenul lui Real Madrid în campionat. Catalanii s-au impus cu 3-0 şi au 14 puncte în faţa marii rivale, în clasamentul din La Liga.

Barça nu a tras vreun şut pe poartă în primele 30 de minute ale marelui meci de pe Bernabeu. Cristiano Ronaldo a avut un gol anulat pentru offside la primul corner al meciului, apoi portughezul a ratat execuţia dintr-o poziţie foarte bună.

Messi a făcut prima fază periculoasă a calatanilor, dar bara l-a salvat pe Keylor Navas. Starul argentinian l-a mai servit o dată perfect pe Paulinho, dar portarul madrilenilor a salvat in extremis.

Barcelona a cerut penalty la un duel dintre Pique şi Carvajal, dar arbitrul a lăsat jocul să continue, deşi reluările au arătat că trebuie acordată lovitură de la 11 metri.

Benzema a egalat scorul la bare înainte de pauză, cu o lovitură de cap de atacant adevărat.

Catalanii au deschis scorul în minutul 54, prin Luis Suarez, care a finalizat un contraatac de manual purtat de Rakitic şi Sergi Roberto.

Lucrurile au mers din ce în ce mai rău pentru campioana Europei. După o dublă ocazie imensă a lui Luis Suarez, Paulinho a trimis în poartă, deşi, iniţial, Carvajal a respins cu mâna de pe linia porţii. Fundaşul dreapta al gazdelor a primit cartonaşul roşu, golul a fost anulat, iar Barcelona a primit penalty.

Leo Messi a transformat cu o execuţie imparabilă, aproape de vinclu, şi a dus scorul la 2-0.