Analiza sezonului  / Vătăjelu şi Calancea, integraliştii Universităţii

0
320

VATAJELULiga I a intrat în vacanţă, luni seară, iar după 21 de etape Universitatea Craiova ocupă locul patru, cu 37 de puncte, la cinci “lungimi” în spatele liderului Viitorul.

În rundele scurse până acum, Gheorghe Mulţescu a utilizat 22 de jucători, însă doar Bogdan Vătăjelu şi goalkeeper-ul moldovean Nicolae Calancea se pot lăuda că au prins pe teren toate cele 1890 de minute. Urmează în top stoperul ivorian Stephane Acka, cu 1722 de minute, urmat îndeaproape de bulgarul Hristo Zlatinski (1.717) şi de capverdianul Nuno Rocha (1.702). Andrei Ivan vine pe poziţia a şasea, cu 1603 minute, iar în primii 10 mai intră Ionuţ Briceag (1.440), Alexandru Băluţă (1.398), Apostol Popov (1.314) şi Simon Măzărache (1.265).

Alături de Vătăjelu şi Calancea, a mai evoluat în toate etapele Zlatinski, pe când Acka, Bancu şi Rocha au ratat câte un meci.

Ivan şi Măzărache – cei mai buni marcatori

Ştiinţa a reuşit să perforeze porţile ardverse de 28 de ori, având cei mai buni realizatori în Andrei Ivan şi Simon Măzărache, fiecare cu câte 5 goluri. Cel din urmă este şi cel mai eficient, reuşind câte un gol la 253 de minute. 11 marcatori are “U” în cele 21 de etape, beneficiind, totodară, şi de un autogol, cel al lui Roberto Romeo, în acel 2-2 de la Mediaş, din ultima etapă a turului.

Ultima treime a primei reprize – cea mai prolifică

Craiova a reuşit să marcheze cele mai multe goluri, 8 la număr, în intervalul minutelor 31-45. Urmează intervalul 46-60, perioadă în care a înscris de 6 ori, în timp ce în primul sfert de oră al jocurilor n-a punctat nici măcar o dată. Referitor la golurile încasate, Universitatea a fost cea mai vulnerabilă între minutele 61 şi 75, văzându-şi butul perforat în 5 rânduri.

Cea mai lungă perioadă fără gol primit sau marcat

CALANCEATrupa lui Gigi Mulţescu are drept record, fără gol încasat, o perioadă de 212 minute, mai exact de la eurogolul lui Constantinescu, din  minutul 75 al partidei cu Chiajna, 1-1, pe Extensiv, în etapa a 8-a, şi până la reuşita lui William de Amorim, din minutul 17 al meciului pierdut, în deplasare, 1-2 cu Steaua, din cadrul rundei a 11-a. Între cele două dispute, CS “U” obţinuse două victorii “scurte”, 10 cu Voluntari (d) şi Botoşani (a). În schimb, cea mai lungă perioadă de secetă a fost de fix 200 de minute, între golul lui Gustavo (min. 16) din victoria, de acasă, cu Timişoara, 2-0 în etapa a 18-a, şi reuşita lui Zlatinski (min. 36) din acel 2-1, de la Severin, cu CFR Cluj, în runda cu numărul 20.

Pe locul doi la meciurile de “acasă”

Cu doar două reteuri acasă, 1-1 cu Concordia Chiajna şi 0-1 cu campioana Astra Giurgiu, Universitatea Craiova se poziţionează pe treapta secundă într-o astfel de ierarhie, cu 25 de puncte (golaveraj 16-7), fiind depăşită de liderul Viitorul, 26 de puncte, dar şi un joc în plus, 11 faţă de 10. În meciurile de pe teren străin, Ştiinţa ocupă locul 6, adunând 3 victorii, 3 remize şi 5 înfrângeri (12 puncte şi golaveraj 12-14).

Nu pierde când conduce, dar nici nu obţine ceva când e condusă

În meciurile în care a punctat prima, Univeristatea nu a pierdut vreodată, însă în două rânduri a terminat la egalitate. La 1-1 cu Chiajna (a) şi la 2-2 (d) cu Mediaş. În celălalt sens, formaţia olteană n-a obţinut nici măcar o remiză în partidele în care a fost condusă, numind aici eşecurile cu Pandurii, Timişoara, Steaua, Astra şi Viitorul.

Tot la nivel statistic, din cele 21 de goluri încasate nu mai puţin de şase au venit din lovituri de pedeapsă.