Liga Campionilor: 12 goluri – un adevărat record – în partida Dortmund – Varşovia

0
328

212Deja calificată pentru optimile competiţiei, Borussia Dortmund a oferit aseară pe Signal Iduna Park (55.094 spectatori) un meci memorabil, în confrutarea cu Legia Varşovia, deja eliminată. Cele două echipe au înscris împreună 12 goluri, victoria revenind gazdelor (8-4), care câştigaseră şi în deplasare, în faţa aceluiaşi adversar (6-0). Este un record al competiţiei, în faţa căreia păleşte rezultatul partidei Monaco – La Coruna din 2003 (8-3). Borussia Dortmund (13 p.) se află pe primul loc în grupa F, înaintea partidei cu Real Madrid (11 p.) din 7 decembrie a.c., o adevărată finală a grupei. Scenariul partidei de aseară a fost nebun: Prijovic (min. 10) a deschis scorul, Borussia a ajuns rapid la 3-1 (S. Kagawa – min. 17 şi 18; Nuri Sahin – min. 20), iar 10 minute mai târziu, tabela de marcaj arăta 5-2. După 32 de minute de joc. A. Prijovici a mai înscris o dată (min. 24), dar Dembele (min. 29) şi Marco Reus (min. 32) au risipit orice iluzie a polonezilor. Din acel moment meciul a intrat în istorie. După pauză, spectatorii au văzut cinci goluri şi scorul final a fost unul halucinant: 8-4! Momentul serii: după 6 luni de covalescenţă, Marco Reus, căpitanul echipei, marele talent al Dortmund-ului, a marcat o triplă (min. 32, 52, 90+2). Antrenorul Tuchel a considerat partida ca fiind suprarealistă, dar “inspiraţia sa” de a nu folosi decât nouă din cei 11 jucători care învinseseră pe Bayern Munchen (1-0), sâmbătă, în campionat, n-a trecut neobservată. Zinedine Zidane, alertat, a declarat că se gândeşte deja la partida directă.