Iaşiul e out din Europa

0
134

Pandurii şi-a aflat adversara din turul 3, Maccabi Tel Aviv, echipa israeliană care a jucat anul trecut în grupele Champions League

europa leagueCSMS Iaşi a ratat calificarea în turul al treilea preliminar al Europa League, după ce a fost învinsă de formaţia croată Hajduk Split, cu scorul de 2-1, joi seara, pe stadionul Poljud din Split, în manşa a doua a turului doi preliminar. Moldovenii au pierdut returul cu Hajduk Split, scor 1-2, primind din nou gol pe final, la fel ca în meciul tur. Alexandru Ciucur (26) a înscris golul echipei antrenate de Nicolo Napoli, în timp ce pentru Hajduk au punctat Fran Tudor (22), Franck Ohandza (90).

Pandurii şi-a aflat adversara cu care va juca joia viitoare în turul III al preliminariilor Europa League. Formaţia gorjeană se va duela cu Maccabi Tel-Aviv. Israelienii au trecut de Kairat Almaty, din Kazahstan. După 1-1 în tur, Maccabi s-a impus pe teren propriu, scor 2-1, graţie golurilor marcate de Ben Haim, minutul 5, şi Alberman, minutul 86. Maccabi Tel Aviv, club fondat în 1906, a terminat sezonul trecut pe locul doi, la trei puncte în spatele campioanei Hapoel Beer Sheva, echipa lui Hoban. 22 de titluri de campioană are Maccabi, care anul trecut a evoluat în grupele Champions League.

Raul Rusescu a marcat ultimul gol în victoria categorică, scor 5-0, a turcilor de la Osmanlispor contra echipei antrenate de Flavius Stoican, Zimbru Chişinău. George Florescu a jucat toate minutele în victoria cu 3-2 a Omoniei Nicosia contra lui Beitar Ierusalim. Israelienii s-au calificat însă în turul 3 preliminar din Europa League datorită succesului cu 1-0 din tur.

Rezultatele din Europa League, turul 2

Zaglebie Lubin (Polonia) – Partizan Belgrad (Serbia) în tur 0-0, 0-0, 4-3 la pen.

Heart of Midlothian (Scoţia) – Birkirkara (Malta) 0-0, 1-2

Buducnost (Muntenegru) – Racing Genk (Belgia) 0-2, 2-0, după prel.; 2-4 la pen.

Cork City (Irlanda) – BK Haecken (Suedia) 1-1, 1-0

St. Patrick’s Athletic (Irlanda) – Dinamo Minsk (Belarus) 1-1, 0-1

Domzale (Slovenia) – Şahtior Soligorsk (Belarus) 1-1, 2-1

Cukaricki (Serbia) – Videoton FC (Ungaria) 0-2, 1-1

Spartak Trnava (Slovacia) – Şirak Ghiumri (Armenia) 1-1, 2-0

Brondby IF (Danemarca) – Hibernian (Scoţia) 1-0 0-1, după prel., 5-3 la pen.

Osmanlispor (Turcia) – Zimbru Chişinău (Moldova) 2-2, 5-0

Shkendija 79 (Macedonia) – Neftci Baku (Azerbaidjan) 0-0, 1-0

Gap Connah’s Quay (Ţara Galilor) – Vojvodina Novi Sad (Serbia) 0-1, 1-2

Kukesi (Albania) – Austria Viena (Austria) 0-1, 1-4

AEK Larnaca (Cipru) – Cliftonville (Irlanda de Nord) 3-2, 2-0

Europa FC (Gibraltar) – AIK Stockholm (Suedia) 0-1, 0-1

FC Vaduz (Liechtenstein) – Midtjylland (Danemarca) 0-3, 2-2

Qabala (Azerbaidjan) – MTK Budapesta (Ungaria) 2-1, 2-0

Grasshopper Zurich (Elveţia) – KR Reykjavik (Islanda) 3-3, 2-1

IFK Goteborg (Suedia) – Piast Gliwice (Polonia) 3-0, 0-0

Levski Sofia (Bulgaria) – Maribor (Slovenia) 0-0, 1-1

Maccabi Tel Aviv (Israel) – Kairat Almaty (Kazahstan) 1-1, 2-1

Odd Grenland (Norvegia) – PAS Giannina (Grecia) 0-3, 3-1

Slavia Praga (Cehia) – FC Levadia Tallinn (Estonia) 1-3, 2-0

Stromsgodset IF (Norvegia) – SonderjyskE (Danmarca) 1-2, 2-2, după prel.

Omonia Nicosia (Cipru) – Beitar Ierusalim (Israel) 0-1, 3-2

HJK Helsinki (Finlanda) – Beroe Stara Zagora (Bulgaria) 1-1, 1-0

Kalju Nomme (Estonia) – Maccabi Haifa (Israel) 1-1 1-1, după prel.; 5-3 la pen.

Lokomotiva Zagreb (Croaţia) – RoPS Rovaniemi (Finlanda) 1-1, 3-0

Torpedo-BelAZ Jodino (Belarus) – Debrecen (Ungaria) 2-1, 1-0

FK Jelgava (Letonia) – Slovan Bratislava (Slovacia) 0-0, 3-0

FK Ventspils (Letonia) – Aberdeen (Scoţia) 0-3, 0-1

Kapaz Ganja (Azerbaidjan) –  FC Admira Wacker Moedling (Austria) 0-1, 0-2

Programul turului al treilea (28 iulie, respectiv 4 august)
Lokomotiva Zagreb (Croaţia) – Vorskla Poltava (Ucraina), AS Saint-Étienne (Franţa) – AEK Atena (Grecia), AEK Larnaca (Cipru) – Spartak Moscova (Rusia), Pandurii Târgu Jiu (România) – Maccabi Tel Aviv (Israel), Vojvodina Novi Sad (Serbia) – Dinamo Minsk (Belarus), Zaglebie Lubin (Polonia) – SonderjyskE (Danemarca), Austria Viena (Austria) – Spartak Trnava (Slovacia), Hertha Berlin (Germania) – Broendby IF (Danemarca), West Ham United (Anglia) – NK Domzale (Slovenia), Lucerna (Elveţia) – Sassuolo (Italia), AIK Solna (Suedia) – Panathinaikos Atena (Grecia), Istanbul Başakşehir (Turcia) – Rijeka (Croaţia), Videoton (Ungaria) – Midtjylland (Danemarca), Slavia Praga (Cehia) – Rio Ave (Portugalia), Osmanlispor (Turcia) – Nomme Kalju (Estonia), Heracles Almelo (Olanda) – Arouca (Portugalia), IFK Goteborg (Suedia) – HJK Helsinki (Finlanda), Birkirkara (Malta) – FC Krasnodar (Rusia), Aberdeen (Scoţia) – NK Maribor (Slovenia), Torpedo-BelAZ Jodino (Belarus) – Rapid Viena (Austria), Admira Wacker Moedling (Austria) – Slovan Liberec (Cehia), AZ Alkmaar (Olanda) – PAS Giannina (Grecia), Lille (Franţa) – FK Qabala (Azerbaidjan), Genk (Belgia) – Cork City (Irlanda), KAA Gent (Belgia) – FC Viitorul Constanţa (România), Jelgava (Letonia) – Beitar Ierusalim (Israel), FK Aleksandria (Ucraina) – Hajduk Split (Croaţia), Shkëndija (Macedonia) – Mlada Boleslav (Cehia), Grasshoppers (Elveţia) – Apollon Limassol (Cipru).