Real Madrid a câştigat Mondialul cluburilor

0
398

Real Madrid a câştigat, pentru a patra oară în istorie, Campionatul Mondial al Cluburilor, după ce s-a impus cu 4-1 în finala cu Al-Ain. Astfel, Real devine echipa cu cele mai multe trofee de acest gen din istorie, depăşind rivala Barcelona, care a câştigat competiţia de trei ori. Modric a marcat unicul gol al primei reprize cu un şut din afara careului. Marcos Llorente a mărit avantajul campioanei Europei în minutul 60, iar Ramos a dus scorul la 3-0 după ce a reluat cu capul o centrare a lui Modric. Shiotani a marcat golul de onoare al celor de la Al-Ain, apoi Nader şi-a marcat în propria poartă, în minutul 90. Marcos Llorente a fost declarat MVP-ul meciului.

Real a evoluat în formula: Courtois; Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo; Modric, Llorente (82 Casemiro), Kroos (70 Dani Ceballos); Vazquez (84 Vinicius), Bale, Benzema

River Plate a învins Kashima Antlers în finala mică a Campionatului Mondial al Cluburilor, cu scorul de 4-0, goluri: Bruno Zuculini, Santos Borre şi Gonzalo Martinez (2).