Man City şi Chelsea pierd în Premier League

0
415

Cea mai mare surpriză a sezonului în Premier League! Manchester City a pierdut pe teren propriu,  în etapa a 18-a, 2-3 cu Crystal Palace, şi i-a permis lui Liverpool să se distanţeze la patru puncte în fruntea clasamentului. Campioana en-titre a deschis scorul prin Gundogan, din pasa lui Delph, oaspeţii au revenit până la pauză, goluri Schlupp (minutul 33) şi Townsend (minutul 35). În partea a doua, sârbul Milvojevic a marcat (minutul 51) din penalty, iar de Bruyne a redus din diferenţă cu 5 minute înainte de final.

O altă veste bună pentru “cormorani” e înfrângerea lui Chelsea cu Leicester (0-1), care ţine echipa lui Maurizio Sarri la 37 de puncte, 11 sub lider.

În schimb, la primul meci fără Mourinho, Man United a făcut scor în deplasarea din Ţara Galilor, 5-1 cu Cardiff.

Rezultatele de sâmbătă, din etapa a 18-a a Premier League:

Bournemouth – Brighton 2-0 (Brooks 21, 77)

• Chelsea – Leicester 0-1 (Vardy 51)
  • Huddersfield – Southampton 1-3 (Billing 58 / Redmond, Ings pen. 42, Obafemi 71)
  • Manchester City – Crystal Palace 2-3 (Gundogan 27, De Bruyne 85 / Schlupp 33, Townsend 35, Milivojevic pen. 51)
  • Newcastle – Fulham 0-0
  • West Ham – Watford 0-2 (Deeney pen. 30, Deulofeu 88)
  • Cardiff – Manchester United 1-5 (Camarasa 38 / Rashford 8, Herrera 23, Martial 44, Lingard 57, 90).