Turneul Campionilor (Londra): În finală Medvedev şi Thiem

0
489

Ce semifinale! Ce suspans! Condus cu 4-0 la tie-breack în setul decisiv, Dominic Thiem (nr. 4 mondial) a reuÅŸit să revină ÅŸi să-ÅŸi adjudece victoria, după 2 ore ÅŸi 54 minute în partida cu nr. 1 mondial, Novak Djokovic (7-5, 6-7, 7-6). După ce în urmă cu un an Dominic Thiem eÅŸuase în faÅ£a lui Stefanos Tsitstipas (6-7, 6-2, 7-6) are astă seară ocazia de a câştiga Turneul Campionilor. Solid mental are mari ÅŸanse, deÅŸi va avea un adversar pe măsură. AceeaÅŸi încărcătură psihică în partida Daniil Medvedev ÅŸi Rafael Nadal (3-6, 7-6, 6-3) după 2 ore ÅŸi 36 minute ÅŸi rusul va disputa prima finală la Turneul Campionilor de la Londra. Spaniolul a fost aproape de victorie ÅŸi calificarea în a treia finală, după cele pierdute în faÅ£a lui Federer ÅŸi Djokovic în 2010 ÅŸi 2013. A avut 5-4 în setul decisiv, a servit pentru ghemul victoriei pe care l-a pierdut… la zero. S-a ajuns la tie-break ÅŸi rusul s-a impus cu 6-4 (!)