Premier League: Liverpool doar remiză în derby-ul oraşului

0
449

Pe Goodison Park –cu porţile închise-, FC Liverpool şi Everton au încheiat indecis (0-0) într-un derby de tradiţie. Fără Salah şi Robertson, privaţi şi de Milner, înlocuit din min. 42, din cauza unei accidentări, oamenii lui Jurgen Klopp au avut o primă repriză de excelentă calitate. Posesie bună (62%) în prima repriză, dar puţine faze de poartă. La reluare, Alex Oxlade Chamberlain l-a înlocuit pe Takumi Minamino, internaţionalul japonez părând depăşit de intensitatea jocului. În min. 67, gazdele aveau un şut din patru pe spaţiul porţii, iar „roşii” aveau două, din opt, pe spaţiul porţii. În 21 de partide, în toate competiţiile, Liverpool era neînvinsă (11 victorii, 10 remize) dar în sezonul trecut a pierdut titlul datorită rivalei sale cu care a remizat, în retur, când se afla în cursa nebună cu Manchester City. Everton n-a mai câştigat un derby din sezonul 1987/1988 (victorie 1-0 pe Goodison Park), Finalul partidei a fost din cale afară de încins: în min. 82 Alisson s-a întrebuinţat serios la şutul compatriotului său brazilian, Richarlison, iar în min. 90+2, lovitura liberă executată de Fabinho, de la cca. 20 m, a fost respinsă peste transversală de internaţionalul englez Jordan Pickford. În ultimele minute ale partidei, Everton a îndrăznit mai mult, arătând un plus de determinare. Alte rezultate: Norwich – Southampton 0-3, Tottenham – Manchester United 1-1, Watford – Leicester 1-1, Brighton – Arsenal 2-1, West Ham – Wolverhampton 0-2, Bornemouth – Crystal Palace 0-2, Newcastle – Sheffield United 3-0, Aston Villa – Chelsea 1-2. Astă seară (orele 22.00) Manchester City – Burnley.