Cupa Confederaţiilor – Victorii pentru Portugalia şi Mexic

0
313

5765b5e6354c8_cristianoronaldo3Naţionala Portugaliei, campioana europeană en titre, a învins gazda, Rusia, cu 1-0, prin golul înscris de vedeta Cristiano Ronaldo, cu capul, în minutul 8, la Moscova, într-un meci din Grupa A a Cupei Confederaţiilor. Arbitru video la acest joc a fost românul Ovidiu Haţegan, dar el nu a fost solicitat. “Suntem foarte fericiţi, este pentru prima oară când Portugalia câştigă în Rusia. Echipa a jucat foarte bine, împotriva unei formaţii care a evoluat pe teren propriu şi care a avut susţinerea publicului. O echipă care ne-a presat, însă noi am fost mai buni, am avut mai multe ocazii. Am câştigat, avem patru puncte, iar echipa noastră trebuie felicitată”, a spus Ronaldo, declarat “omul meciului”.

Contra Portugaliei, portarul rus Akinfeev a jucat meciul 100 la naţionala ţării sale.

Rusia: Akinfeev – Șişkin (Ierohin, 46), Djikia,  Vasin, Kudriaşov (Buharov, 84), Kombarov ( Poloz, 68) —  Samedov,  Gluşakov,  Golovin, Jirkov — Smolov. Selecţioner: Stanislav Cercesov.

Portugalia: Rui Patricio — Cedric, Pepe, 2. Bruno Alves, Guerreiro (Eliseu, 66) — Bernardo Silva,William Carvalho, Adrien Silva (Danilo, 82), André Gomes — André Silva ( Gelson Martins, 78),  Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

Tot în Grupa A, selecţionata Mexicului a învins reprezentativa Noii Zeelande cu 2-1, la Soci. Wood a deschis scorul în minutul 42 pentru campioana Oceaniei, Jimenez a egalat (54), iar Mexicul a marcat golul victoriei prin Peralta, care a reluat simplu în poartă mingea centrată de Javier Aquino (72). Finalul l-a avut în prim-plan pe arbitrul Bakay Gassama din Gambia, complet depăşit de joc, chiar dacă a cerut de câteva ori arbitraj video la o fază.

Mexic şi Portugalia au câte 4 puncte, Rusia are 3 puncte, iar Noua Zeelandă – zero puncte. În ultima etapă: Rusia – Mexic, Portugalia – Noua Zeelandă.

Astăzi, în Cupa Condereraţiilor, se joacă meciurile: Camerun – Australia (ora 18) şi Germania – Chile (ora 21), ambele în direct la TVR 2 şi TVR HD.