Record de penalty-uri în cupele europene

0
232

În meciul din primul tur preliminar al Conference League, Glentoran Belfast – Gzira, s-a înregistrat un record de penalty-uri consecutive transformate în cupele europene, 27. Maltezii de la Gzira s-au calificat după ce a învins formaţia nord-irlandeză Glentoran, cu 14-13 la loviturile de departajare, la Belfast, în manşa secundă, după 2-2 în Malta. Returul a fost de-a dreptul dramatic: gazdele au ratat un penalty, Gzira a deschis scorul în minutul 67, dar Glentoran a egalat in extremis prin jucătorul care ratase penalty-ul. La lovituri de departajare, Gzira a fost aproape de ratare, la execuţia cu numărul 24 în total, dar s-a petrecut o fază asemănătoare cu cea care l-a avut în prim-plan pe portarul Ştiinţei, Dorin Arcanu, în 1995, la meciul Dinamo Minsk – Universitatea Craiova. Portarul lui Glentoran a apărat iniţial şutul, dar mingea a prins efect şi a trecut linia porţii. În cele din urmă, Leon Boyd (17 ani) a ratat a 14-a lovitură a gazdelor şi maltezii merg mai departe.

Rezultate din primul tur preliminar al Conference League:

Balzan FC (Malta) – Domzale (Slovenia) 1-3, după prelungiri (4-1 în prima manşă)
Birkirkara (Malta) – Maribor (Slovenia) 1-2 (1-1 în prima manşă)
Europa FC (Gibraltar) – Dukagjini (Kosovo) 2-3 (1-2 în prima manşă)
Santa Coloma (Andorra) – Penybont (Ţara Galilor) 2-0, după prel. (1-1 în prima manşă)
Narva Trans (Estonia) – Pyunik Erevan (Armenia) 0-3 (0-2 în prima manşă)
Paide (Estonia) – B36 Torshavn (Feroe) 0-2, după prelungiri (0-0 în prima manşă)
RFS Riga (Letonia) – Makedonija GP (Macedonia de Nord) 4-1 (1-0 în prima manşă)
Milsami Orhei (Moldova) – Panevezys (Lituania) 0-1 (2-2 în prima manşă)
Honka (Finlanda) –  Tobol Kostanay (Kazahstan) 0-0 (1-2 în prima manşă)
St. Patrick’s (Irlanda) – F91 Dudelange (Luxemburg) 2-3 (1-2 în prima manşă)
Egnatia (Albania) – Ararat Armenia (Armenia) 4-4, după prel.; 2-4, la loviturile de departajare (1-1 în prima manşă)
Vikingur (Feroe) – Inter Club d’Escaldes (Andorra) 1-1 (1-2 în prima manşă)
Levadia (Estonia) – Zilina (Slovacia) 1-2 (1-2 în prima manşă)
Dundalk (Irlanda) – Magpies (Gibraltar) 3-1 (0-0 în prima manşă)
Crusaders (Irlanda de Nord) – FC Haka (Finlanda) 1-0 (2-2 în prima manşă)
Arsenal Tivat (Muntenegru) – Alaşkert (Armenia) 1-6 (1-1 în prima manşă)
Glentoran (Irlanda de Nord) – Gzira United (Malta) 1-1, după prelungiri; 13-14, la loviturile de departajare (2-2 în prima manşă)
Shkupi (Macedonia de Nord) – Hegelmann (Lituania) 0-0 (5-0 în prima manşă)
Vikingur Reykjavik (Islanda) – Riga FC (Letonia) 1-0 (0-2 în prima manşă)
FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) – Torpedo Kutaisi (Georgia) 1-1, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare (2-2 în prima manşă)
Dila Gori (Georgia) – DAC 1904 Dunajska Streda (Slovacia) 2-0 (1-2 în prima manşă)
Gjilani (Kosovo) – Progres Niederkorn (Luxemburg) 0-2 (2-2 în prima manşă)
Neman Grodno (Belarus) – FC Vaduz (Liechtenstein) 1-1 (2-1 în prima manşă)
Derry City (Irlanda) – HB Torshavn (Feroe) 1-0 (0-0 în prima manşă)
Connah’s Quay (Ţara Galilor) – Akureyri (Islanda) 0-2 (0-2 în prima manşă)
Haverfordwest (Ţara Galilor) – Shkendija (Macedonia de Nord) 1-0, după prelungiri; 3-2, la loviturile de departajare (0-1 în prima manşă)
Dinamo Batumi (Georgia) – KF Tirana (Albania) 1-2 (1-1 în prima manşă)
Cosmos (San Marino) – Sutjeska Niksic (Muntenegru) 1-1 (0-1 în prima manşă)
Dinamo Minsk (Belarus) – Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) 1-2 (2-2 în prima manşă)
Zimbru Chişinău (Moldova) – La Fiorita (San Marino) 1-0 (1-1 în prima manşă)
Vllaznia Shkoder (Albania) – Linfield (Irlanda de Nord) 1-0 (1-3 în prima manşă)