Barcelona, eliminată din Cupa Spaniei

0
456

FC Barcelona, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, după ce a fost învinsă în deplasare, cu 3-2, după prelungiri, de Athletic Bilbao. Golurile au fost marcate de Iker Muniain (2, 105+2) şi Inigo Martinez (86), respectiv Ferran Torres (20) şi Pedri (90+3).
Real Madrid merge mai departe în competiţie, cu emoţii, după ce s-a impus cu 2-1 în prelungiri, pe terenul lui Elche. Gazdele au deschis scorul în minutul 104, prin Verdu (104), dar Real a a remontat, deşi era inferioritate numerică, după eliminarea lui Marceo (102). Madrilenii au punctat prin Isco (108) şi Eden Hazard (115).
S-au mai calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei: Mallorca, Rayo Vallecano, Valencia, Cadiz, Betis Sevilla şi Real Sociedad.