Cupa Ligii (Anglia): Chelsea şi Fulham în semifinale

0
172

Două cluburi engleze –Chelsea şi Fulham- s-au calificat, după executarea de penalty-uri, în semifinalele Cupei Angliei, trecând de Newcastle (1-1, 4-2) respectiv Everton (1-1, 7-6). Pe „Stamford Bridge” jucătorii lui Mauricio Pochettino s-au văzut conduşi din debutul partidei (min. 16) prin golul realizat pe un contraatac de Callum Willson, care a profitat de o eroare a fundaşului Benout Badiashile, pentru a reuşi egalarea prin Mykhaylo Mudrik (min. 90+2). După executarea de lovituri de departajare, Chelsea s-a impus finalmente. Intrarea în teren a internaţionalului francez Christopher Nkunku, accidentat la genunchi multă vreme, adus în vară de la RB Leipzig, a făcut o treabă bună, prin întreaga lui prestaţie. În cealaltă partidă Fulham a condus prin autogolul lui N. Petterson (min. 41), Everton a egalat prin Beto (min. 82) intrat în teren în locul lui Dominic Calvert Lewin (min. 61). Într-o altă partidă din sferturile de finală Port Vale (D3) – Middlesbrough (D2) 0-3. Astă-seară se dispută ultima partidă din sferturi, pe Anfield, între Liverpool şi West Ham.