Bundesliga: Bayern Munchen în ultima secundă

0
468

Partida din etapa a 13-a dintre Bayer Leverkusen (neînvinsă – 8 victorii şi 4 remize) şi Bayern Munchen –campioana Europei (8 victorii, 3 remize şi o înfrângere)- a răsplătit toate aşteptările unui derby autentic. Bayer Leverkusen a deschis scorul prin Partick Schick (min. 14) dar Robert Lewandowski (min. 43) a egalat şi tot el în ultima secundă a prelungirilor de 4 minute a marcat golul victoriei, ajungând la 17 realizări în actuala ediţie de campionat. Jonathan Tah a pierdut un balon în apropierea propriei porţi şi Josua Kimich revenit după o accidentare a recuperat balonul, punându-l pe Robert Lewandowski într-o poziţie de şut. Bayer Leverkusen pierde pentru prima dată în campionat. În sezonul trecut, la 6 iunie a.c., Bayern Munchen se impusese cu 4-2. Bavarezii se instalează pe primul loc în clasament (30 p), urmaţi de RB Leipzig (28 p).