Eurohandbal (F): Franţa şi Norvegia, ce finală!

0
480

Semifinalele Campionatului European de handbal s-au închiat cu rezultate previzibile: Franţa – Croaţia 30-19 şi Norvegia – Danemarca 27-24 şi învingătoarele se vor întâlni astă-seară de la ora 19.00 în marea finală. Dacă prima semifinală n-a avut istorie, în schimb confruntarea nordicelor, de la Herning, a fost un adevărat regal. Danezele au condus la pauză (13-10) şi diferenţa putea fi mai consistentă, dar la reluare norvegiencele au egalat (14-14) şi s-a mers umăr la umăr până în ultimele 10 minute când norvegiencele s-au desprins (25-22, min. 52). Finala de astă-seară este un clasic al handbalului feminin european. Franţa vrea să îşi apere titlul cucerit în 2019 şi contează pe Siraba Dembele, Alexandra Lacrabere, Amandine Leinaud, Nze Minko, Laura Philippe, Calidiatou Niakate, Grace Zaadi, Hoceano Sercien Ugolin, care alcătuiesc un grup teribil, condus de Oliver Krumbholz (62 ani) de 19 ani pe panca tehnică. Norvegia cu Nora Mork (48 goluri la actuala ediţie), Hennry Reistad, Stine Oftedal, Veronica Kristiansen, îl are ca antrenor pe Thoir Hergeirsson, din 2009. Are 7 victorii din 7 partide la actuala ediţie. Se anunţă o finală „de foc”. În finala mică se întâlnesc Croaţia şi Danemarca de la ora 16.30. Într-o partidă pentru locurile 5-6: Rusia – Olanda 33-27. Primele 4 echipe sunt calificate direct la CM 2021.