Cupa Mondială: Golgheterul Premier League a răpus Anglia

0
338

Atacantul lui Liverpool, Luis Suarez, a marcat o dublă şi a adus prima victorie a Uruguay-ului la turneul final din Brazilia. Într-un meci de totul sau nimic, „celeştii” au învins aseară Anglia, cu 2-1, pe Arena Corinthians, din São Paulo. A fost o partidă în care sud-americanii au ştiut să-şi surprindă adversara pe contraatac. Aşa s-a întâmplat  în minutul 39, când Suarez a reluat cu capul în plasă o centrare venită din partea lui Cavani. După mai multe ocazii ratate, în minutul 76, Rooney a adus egalarea pe tabela de marcaj, pentru  ca nouă minute mai târziu, acelaşi Suarez să dea lovitura de graţie englezilor, înscriind încă o dată în poarta apărată de Joe Hart. Uruguay-Anglia 2-1 şi europenii mai păstrează doar şanse matematice de calificare în optimi.