Hanbal – Euro (F) 2016: Norvegia de neoprit!

0
340

norvegiaCampioana lumii – anul trecut – dar şi campioană europeană „en titre”, Norvegia şi-a conservat titlul european învingând aseară Olanda (30-29) în finala de la Goteborg (Suedia). Este al şaptelea titlu continental pentru norvegience. Ca şi în meciul pentru medalia de bronz de la Jocurile Olimpice, de la Rio, Norvegia s-a impus asupra Olandei, dar după o partidă viu disputată. Olandezele, cu Nycke Groot, cooptată în echipa turneului, au început bine meciul, încheind prima repriză la egalitate (15-15) cu valoroasele lor adversare. Dar, după pauză, Nora Mork, de nestăvilit – a înscris 12 goluri – a dus scorul la 26-21 în min. 45, pentru ca 3 min. mai târziu să se înregistreze ultima egalitate (27-27). Finalul partidei a fost, însă, deplin tensionat. În min. 59, la scorul 30-29, pentru norvegience, portăriţa acestora, Grimsbo s-a opus la o aruncare a olandezei E. Polman, pentru ca „batavele” să irosească şi ultimul lor atac din cauza unei pase neglijente. Aşadar, Norvegia – campioană europeană – Olanda, Franţa, Danemarca, România şi Germania, aceasta a fost ierarhia primelor şase competitoare. Rusia, campioană olimpică, care învinsese Norvegia fără dificultăţi anul acesta, în două rânduri, a fost „scoasă” din formă de echipa…României.