Tenis (WTA) – Cincinnati: Încă o finală pentru Simona Halep

0
351

Simona Halep a învins-o relativ ușor (după o oră și 17 minute) pe belarusa Aryna Sabalenko (20 de ani), în numai două seturi (6-3, 6-4), calificându-se pentru finala turneului de la Cincinnati. Aryna Sabalenko, nr. 34 în clasamentul mondial, după o săptămână de vis, cu victorii în fața lui Konta, Plișkova, Garcia și Keys, nu a reușit în fața nr. 1 mondial decât un suspans prelungit, în setul doi, la scorul de 4-4, când laureata internaționalelor Franței a revenit de la 15-40, pe erorile adversarei sale. În a șasea finală a anului, Simona Halep înfruntă o altă jucătoare în formă, pe olandeza Kiki Bertens (3-6, 6-4, 6-2 cu Petra Kvitova), astă-seară, de la ora 21.00. Va fi a cincea confruntare directă între cele două jucătoare, Simona Halep conducând cu 3-1.