CSS Craiova a câştigat din nou Campionatul Naţional U17

0
867

CSS Craiova a câştigat Campionatul Naţional de juniori U17, după ce s-a impus astăzi cu 3-1 în finala cu LPS Satu Mare. În partida disputată la Centrul Naţional de Fotbal Buftea, atacantul Robert Oprea a reuşit o triplă (26, 53, 86), după ce sătmărenii deschiseseră scorul în minutul 12. CSS Craiova repetă astfel performanţa de anul trecut la aceeaşi categorie de vârstă, când, aproape în aceeaşi componenţă, a învins în finală Rapidul, la Rm. Vâlcea. Sâmbătă, 27 mai, tot la Buftea, CSS Craiova poate face eventul, întâlnind în finala Cupei pe FC Bacău, de la ora 12.

Antrenorul Craiovei, Alin Staicu, a folosit în finala campionatului formula: Păuna – Gaşpăr, Nebancea, Iacob, Stăncălie – Uliu (Cioară, 90+2), Ciobanu (Ilie, 90+2) – Man. Cristea (Marin, 87), Foresti (Mar. Cristea, 61), Popa – Oprea (Florea, 90+2).

Cu victorii pe linie, 11 la număr, CSS Craiova câştigase Seria 5 și a fost prima și în play-off-ul seriei, cu 14 puncte peste urmăritoarea sa, SCM Râmnicu Vâlcea. În tururile eliminatorii, echipa din Bănie le-a învins pe Ghiroda și Giarmata Vii (1-0), CSC 1599 Șelimbăr (4-3) și pe Chindia Târgoviște (6-0). În Campionatul Național U19 și U17 evoluează echipele care nu joacă în Liga Elitelor.