Liga Europa: Paul Pogba revine şi elimină pe AC Milan

0
489

După remiza (1-1) din partida tur pe „Old Trafford”, AC Milan pe terenul propriu „Giuseppe Meaza” pornea ca favorită în returul optimilor de finală al Ligii Europa cu Manchester United. Care în toate competiţiile n-a mai pierdut de la 27 ianuarie, când a fost învinsă de Sheffield United (1-2). Absent de la 6 februarie a.c. Paul Pogba a fost introdus după pauză în locul lui Marcus Rashford şi în min. 49 profitând de o bâlbăială a defensivei milaneze a marcat unicul gol al partidei. Intrat şi el în teren după pauză, Zlatan Ibrahimovic l-a remarcat doar pe portarul Dean Henderson (min. 74). Semifinalistă în ediţia precedentă, Manchester United accede în sferturile de finală ale Ligii Europa. „Rosso-neri” n-au reuşit să ducă pertida în prelungiri spre regretul antrenorului Stefano Pioli, deşi Zlatan Ibrahimovic s-a agitat mult în teren. Ajax, Arsenal, Dinamo Zagreb, Granada, Manchester United, AS Roma, Slavia Praga şi Villareal se vor afla azi în urne la tragerea la sorţi a sferturilor de fianlă.