Liga Europa: Un meci cu 12 goluri, cum nu s-a mai văzut

0
564

FCSB s-a impus în Serbia în partida cu Backa Topola, în turul doi preliminar al Ligii Europa, deşi a avut numai 14 jucători la dispoziţie, mulţi debutanţi, după executarea loviturilor de penalty. La sfârşitul celor 120 de minute efective de joc –incluzând prelungurile- scorul era de… 6-6. Sârbii au evoluat în inferioritate numerică, din min. 44 (10 contra 11) şi (9 contra 11) din min. 103. Deşi gazdele au condus cu 2-0, din min. 14, FCSB a egalat, dar Topola a luat avantaj 3-2 pentru a se vedea din nou egalată. În min. 90+3 echipa bucureşteană avea 4-3 pe tabela de marcaj dar Tomanovic a egalat încă o dată, trimiţând meciul în prelungiri. Acelaşi Tomanovic şi-a adus echipa în avantaj, însă Denis Man –autorul unei triple- a înscris ultimul gol al echipei sale (6-6). La loviturile de departajare, echipa bucureşteană s-a impus (5-4), tânărul portar Duncan apărând una dintre lovituri. Au marcat: Miticevic (min. 11), Duronjic (min. 14), Lukic (min. 51), Tomanovic (90+4, 117), Tumbasevic (min. 105+1) respectiv Fl. Coman (min. 25), Man (min. 50, 60-pen., 104), Balasz (90+3 – autog.), Petre (min. 108). FCSB va evolua în turul trei pe teren propriu în compania lui Slovan Liberec. France Footbal consideră partida de aseară una istorică.