Sub rafala „pantzerelor”

0
278

One man show – Muller

Derby-ul grupei G, dar şi unul dintre cele mai tari meciuri din faza inaugurală a Cupei Mondiale, a fost adjudecat net de Germania, scor 4-0, luni seară, în faţa Portugaliei. Sub privirile cancelarului Angela Merkel, Thomas Muller a fost eroul nemţilor, jucătorul lui Bayern Munchen izbutind un hattrick, performanţă unică până acum în turneu. În plus, Muller a provocat şi o eliminare în rândul lusitanilor, Pepe primind roşu direct în minutul 37, după o altercaţie la centrul terenului. Părerile au fost împărţite privind decizia arbitrului sârb Milorad Mazici, deloc puţini considerând că se impunea doar un cartonaş galben.

Până acolo, portughezii au ratat prima mare oportunitate a partidei, Ronaldo luându-l la ţintă pe Neuer. O eroare a portarului portughez a echilibrat raportul ocaziilor: pasă direct la Khedira şi şut al acestuia puţin pe lângă. Următoarea acţiune a „Manschaftului” a însemnat şi deschiderea scorului. Joao Pereira l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Gotze, iar Muller a înscris fără emoţii.  Fundaşul Borussiei Dortmund, Hummels, a făcut 2-0, urmare a unui corner, acesta bătându-l într-un duel aerian pe Pepe. Era minutul 32! N-a fost şi scorul pauzei. Acelaşi omniprezent Muller a blocat o centrare a lui Bruno Alves, şi l-a mai învins o dată pe Rui Patricio.

În partea secundă, germanii, ocupanţii ultimei trepte a podiumului la precedentele două ediţii, n-au mai forţat, dar nici nu le-au permis prea multe ibericilor. Care l-au mai deranjat pe Neuer doar dintr-o lovitură liberă, semnată tot de omul lor numărul 1, Ronaldo. La poarta cealaltă, Gotze a irosit două şanse importante, înainte ca Muller, golgeter în urmă cu 4 ani, în Africa de Sud, cu 5 reuşite, să-şi desăvârşească seara magică, cu o reluare din apropiere.

Am început bine, am făcut un meci bun, am avut o mentalitate bună, dar nu trebuie să exagerăm, lucrurile ne-au fost favorabile. Meciul următor îl începem de la zero şi nimeni nu ne va face nici un cadou. Rămânem calmi, a fost primul meci. Suntem aici pentru a deveni campioni mondiali, nu pentru recorduri. Am marcat trei goluri, nu se întâmplă prea des, nu e prea rău pentru început”, a declarat după meci, Thomas Muller.

Germania       4-0       Portugalia

Stadion: Arena Fonte Nova – Salvador, specatatori: 51.081.

Au marcat: Muller 12 pen, 45+1, 78, Hummels 32.

Neuer – J. Boateng, Hummels (Mustafi 73), Mertesacker, Howedes – Lahm, Khedira – Ozil (Schurrle 63), Kroos, Gotze – Muller (Podolski 82). Selecţioner: Joachim Loew.

Rui Patrício – J. Pereira, Pepe, B. Alves, Coentrao (A. Almeida 65) – Veloso (R. Costa 46), Meireles, Moutinho – Nani, H. Almeida (Eder 28), C. Ronaldo. Selecţioner: Paulo Bento.

Cartonaş galben: J. Pereira 11.

Cartonaş roşu: Pepe 37.

Arbitru: Milorad Mazici (Serbia).