La Liga: Barca – a treia înfrângere consecutivă!

0
338

Chiar dacă Lionel Messi a marcat al 500-lea gol al său (450 goluri cu Barcelona şi 50 cu Argentina), „Barca” a pierdut (1-2) al treilea meci consecutiv, contra Valenciei, aeară, pe Camp Nou (88.667 spectatori). Şi Valencia, pe care o scufundase în semifinalele Cupei Spaniei (3 şi 10 februarie a.c.) cu un scor general de 8-1 (7-0 şi 1-1) ocupa un loc modest în la Liga. Barca a pus presiune enormă pe Valencia în debutul partidei, când Luis Suarez, Lionel Messi şi Neymar au avut fiecare, minimum o ocazie, fie ratată, fie apărată de bravul Diego Alvez, omul meciului. În min. 26, dintr-o jumătate de ocazie de gol, la o fază „lucrată” de Anda Gomez şi Siguera, centrarea acestuia a fost deturnată de Ivan Rakitici în plasa porţii echipei sale. Avantajul oaspeţilor a fost dublat (min. 45+1) de S. Mina şi, pentru prima dată, din septembrie 2010, Barca era condusă la pauză cu 2-0. Ce a urmat în repriza secundă, este greu de descris, fiindcă dacă Messi (min. 63) a redus din diferenţă la o centare a lui Jordi Alba, Gerard Pique (min. 90) nu a reuşit egalarea de la câţiva metri. Barcelona a şutat de şapte ori pe spaţiul porţii şi a marcat un gol, oaspeţii au făcut-o de numai două ori, înscriind tot atâtea goluri. Asaltată din toate părţile, reduta Valenciei a rezistat. Să nu omitem că, Valencia, în câteva rânduri pe contra-atac a îngheţat tribunele, iar Paco Alcacer, din numai 6 metri, în min. 87…nu a putut marca.