Barcelona, aproape campioană în La Liga

0
338

FC Barcelona a învins pe Nou Camp, cu 2-0, pe Athletic Bilbao, fosta echipă a antrenorului Valverde, în etapa a 29-a din campionatul Spaniei. Paco Alcacer a deschis scorul în minutul 8, iar Lionel Messi a dublat avantajul până la pauză cu un șut de la 18 metri, acesta fiind al 25-lea gol marcat de atacantul argentinian în această ediţie din La Liga. Barca a mai avut 3 bare în prima repriză, apoi s-a menajat în partea secundă, aceeași strategie ca în meciul câștigat săptămâna aceasta contra lui Chelsea.

În schimb, Atletico Madrid a avut un final de meci de coșmar în deplasarea de la Villarreal, pierzând cu 2-1. Griezmann a deschis scorul în prima repriză, din penalty, dar turcul de 20 de ani Enes Unal a reușit o dublă, marcând în minutele 82 și 90.

Într-un alt meci, Real Madrid a trecut de Girona 6-3, cu 4 goluri marcate de Cristiano Ronaldo. Celelalte reușite: Lucas, Bale, respectiv Stuani 2 și Juanpe. Deținătorul Balonului de Aur a acumulat 22 de goluri în campionat și este pe locul 2 în Top Pichichi, după Messi, care are 25 de goluri.

În clasament, FC Barcelona a acumulat 75 de puncte şi s-a distanţat la 11 puncte de Atletico Madrid (64 de puncte), cu 9 etape înainte de finalul campionatului, iar pe locul 3 este Real Madrid, cu 60 de puncte.