0
542
Universitatea Craiova îl doreşte pe Kristian Dimitrov, stoperul lui Botev Plovdiv
Universitatea Craiova este aproape de a perfecta transferul internaţionalului bulgar Kristian Dimitrov, de la Botev Plovdiv. Craiovenii ar achita 700.000 de euro pentru jucătorul cotat la 400.000 de euro de transfermarkt, care mai are un an de contract cu Botev. Acesta a mai fost dorit şi de formaţia Konyaspor, din prima ligă turcă, dar şi de ŢSKA Sofia şi Levski Sofia.
În vârstă de 22 de ani, acesta este fundaş central şi are 2 selecţii în naţionala Bulgariei, condusă de Krasimir Balakov. Dimitrov a şi marcat în ultima partidă susţinută de naţionala bulgară, 2-3 pe teren propriu cu Kosovo. El a intrat la pauză şi a punctat în minutul 55.  Stoperul a evoluat la Botev Plovdiv din 2016, cu o scurtă perioadă de împrumut, la Montana, anul trecut. Are 49 de meciuri şi 6 goluri pentru Botev Plovdiv, cu care a cucerit Cupa Bulgariei, acum doi ani. În sezonul trecut, terminat de Botev pe locul 4 în liga bulgară, Dimitrov a fost declarat cel mai bun fundaş central din campionat.
Universitatea Craiova tocmai s-a despărţit de un alt Dimitrov, fundaşul dreapta Radoslav Dimitrov, plecat la Sepsi. Oltenii mai au în lot un jucător de la sud de Dunăre, mijlocaşul Antoni Ivanov, adus în vara aceasta de la Gaz Metan Mediaş pentru 150.000 de euro. În ultimii ani, la Universitatea au evoluat mai mulţi jucători bulgari: Hristo Zlatinski, Valentin Iliev, Radoslav Dimitrov, Apostol Popov.
Brigadă islandeză la returul cu Sabail
Partida Universitatea Craiova – FK Sabail Baku, din manşa a doua a turului întâi preliminar al Ligii Europa, programată mâine, de la ora 19, pe stadionul „Ion Oblemenco“,  va fi arbitrată de Helgi Mikael Jónasson, ajutat de asistenţii Johann Gudmundsson şi Bryngeir Valdimarsson şi de rezerva Ivar Orri Kristjansson, toţi din Islanda. Preţul biletelor pentru această partidă din Liga Europa: Peluze 15 lei, Tribuna I 40 lei, Tribuna a II-a 30 lei şi VIP 100 lei. Abonamentele pentru noul sezon sunt valabile şi pentru acest meci.