Cupa Angliei: Liverpool în finală după 10 ani!

0
465

A fost o semifinală cu maxim suspans, pe Wembley (75.000 spectatori) între cele mai bune două echipe din Premier League în acest sezon, care se luptă pentru titlu şi se mai pot întâlni… o dată într-o posibilă finală a Ligii Campionilor, la 28 mai, pe Stade de France. După două partide în campionat încheiate cu acelaşi scor (2-2). Învingători (3-2), oamenii lui Jurgen Klopp speră îndreptăţit la repurtarea inedită, în campionatul englez, a celor 4 trofee. După Cupa Ligii, deja câştigată, ocupanta locului 2 în clasamentul Premier League, semifinalistă C1, s-a calificat după 10 ani în finala Cupei Angliei. În 2012 au fost învinşi de Chelsea (1-2). Ultima dată când Liverpool a câştigat trofeul a fost în 2006 (3-3, 3-1 d.l.p.) cu West Ham United. Liverpool şi-a construit victoria în prima repriză, încheiată cu scorul de 3-0 (Ibrahima Konate min. 9, Sadio Mane min. 17, 44), o repriză în care a strălucit Thiago Alcantara, ca „răzbunare” pentru paradoxala accidentare la încălzire în finala Cupei Ligii cu Chelsea, disputată tot pe Wembley. City nu mai fusese condusă 3-0 la pauză, de la 4 aprilie 2018, când pe Anfield, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Liverpool făcuse recital. La reluare, după pauză a fost o altă fizionomie a jocului: Jack Grealish (min. 47) a redus din diferenţă, pe o greşeală iniţială a fundaşului stânga Robertson, şi Manchester City a intrat în joc. Oamenii lui Pep Guardiola au resimţit absenţa internaţionalului belgian Kevin De Bruyne, accidentat în partida cu Atletico Madrid, dar în min. 90, prin Bernardo Silva, la o fază lucrată de algerianul Mahrez, care l-a pierdut pe drum pe Robertson, au marcat din nou (3-2). Ultimele 4 minute au fost infernale, portarul Alisson opunându-se inspirat, în câteva rânduri. Mohamed Salah n-a marcat de 753 de minute (cumulat în toate competiţiile) iar Fernandinho (min. 57), căpitanul lui Manchester City a primit un galben pentru un atac periculos la Sadio Mane care putea fi… roşu fără a trezi comentarii. Câteva intervenţii ale internaţionalului american Zack Steffen, titularizat în poartă de Pep Guardiola, i-au mai şters din eroarea premergătoare golului 2 marcat de Liverpool. Una… istorică. Liverpool se califică pentru a 14-a oară în finala Cupei Angliei, iar Jurgen Klopp pentru prima oară.