VictoriAmariei

0
288

Echipa de handbal SCM Craiova a terminat turul Ligii Naţionale cu o victorie la Roman

Serie excelentă a echipei de handbal a Craiovei, care a câştigat cinci din ultimele şase meciuri ale turului, pierzând doar în faţa liderului, HC Baia Mare, aceasta impunându-se la doar două goluri pe teren propriu. În meciul care a încheiat prima parte a sezonului regulat, fetele lui Carmen Amariei au făcut o demonstraţie de handbal pe terenul unei favorite la play-off, HCM Roman, câştigând cu 25-22 (12-9). Echipa secundului lui Tadici de la naţională, Florin Pera, a condus doar la jumătate primei reprize pentru o scurtă perioadă, în rest „alb-albastrele” făcând legea pe parchet. Ionica Munteanu a închis dn nou poarta, cu 15 intervenţii, unele în situaţie de „unul la unu”, exasperându-le pe romaşcane. Chiar dacă nu a marcat, Goran a făcut un meci bun pe pivot, creând culoare pentru aruncătoare, interii Anca Amariei şi şi Snopova au punctat atunci când trebuia, iar Ilie şi Dincă au jucat bine la intercepţie şi au speculat pe contraatac erorile gazdelor. A impresionat din nou puştoaica talentată adusă recent de la Bucureşti, Alexandra Maria Gavrilă, care a dezvoltat cu multă imaginaţie jocul la 9 metri, luând multe acţiuni pe cont propriu şi aruncând eficient peste masivele apărătoare adverse. Handbalista recomandată de Amariei drept viitorul centru al echipei naţionale n-a fost anihilată nici cu marcaj „om la om” de gazde, desfăşurându-se în voie pe semicercul advers. Craiova a condus la pauză cu 3 goluri, iar în repriza secundă a crescut ritmul de joc, cu o apărare agresivă, care i-a adus şi destul de multe eliminări, dar şi câteva contraatacuri. Gogoriţă a început bine jocul, dar în partea secundă a fost neatentă, pasând la intercepţie, negăsind soluţii în atac. Pentru SCM Craiova au evoluat: Munteanu şi Nichita (portari) – Florică (3 goluri), Snopova (5), Han, Goran, A. Amariei (4), Dincă (2), Gogoriţă (3), Ianaşi (1), C. Ilie (2), Cioaric (1), Gavrilă (4). Formaţia craioveană a terminat turul sezonului regulat pe locul 8, iar sâmbătă debutează în a doua parte a campionatului, cu un meci în deplasare, contra echipei selecţionerului Tadici, HC Zalău, care ocupă ultimul loc de play-off. Partida va avea loc sâmbătă, de la ora 15.30, fiind transmisă în direct de Digisport 1. Meciul din tur s-a încheiat la egalitate, dar a fost omologat cu 10-0 pentru formaţia sălăjeană, Craiova fiind şi penalizată cu un punct, deoarece a folosit-o pe Anca Amariei fără a avea drept de joc.