Norvegia şi Franţa, din nou în finala Mondialului de handbal feminin

0
290

Norvegia şi Franţa se vor întâlni pentru a cincea oară în finala Campionatului Mondial de handbal feminin. După ediţiile din 1999, 2011, 2017 şi 2021, cele două forţe se vor duela în ultimul act şi la turneul găzduit anul acesta de Danemarca, Suedia şi Norvegia.

În semifinale, Franţa n-a avut probleme cu Suedia, de care s-a desprins din start şi a obţinut o victorie lejeră, scor 37-28. În schimb, semifinala dintre Danemarca şi Norvegia a fost epică, norvegiencele câştigând după o repriză de prelungiri cu 29-28.

Susţinute frenetic pe parchet propriu, la Herning, unde şi-a jucat şi România şansele, danezele au ferecat poarta prin Reinhardt şi au condus în permanenţă, chiar la 6 goluri, iar la pauză aveau 14-9. Campioanele en-titre au revenit însă treptat şi au fost egalat cu două minute înainte de final. Dacă Nora Mork a fost într-o seară nefastă, ratând din orice poziţie, inclusiv pase simple, Henny Reistad a fost eroina Norvegiei. Jucătoarea de la Esbjerg a marcat nu mai puţin de 15 goluri, inclusiv pe cel decisiv, un buzzer-beater, care a netezit drumul Norvegiei spre o nouă finală.

Duminică, de la ora 20, se joacă marea finală, la Herning. Tot duminică vor avea loc meciurile pentru medalia de bronz și pentru locurile 5-8. Norvegia are în palmares 4 titluri mondiale (1999, 2011, 2015, 2021), la fel ca Rusia, în timp ce Franța a cucerit medaliile de aur în două rânduri (2003, 2017). Franţa şi Norvegia au jucat în grupe la actuala ediţie, echipa lui Olivier Krumbholz, care a câştigat toate meciurile la acest turneu, impunându-se cu 23-22.