Mondialul Cluburilor: Al Ahly şi Urawa, în semifinale

0
191

Manchester City – Urawa Red Diamonds (19 decembrie) şi Al Ahly – Fluminense (18 decembrie) sunt semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor, competiţie organizată la Jeddah, în Arabia Saudită.

Formaţia egipteană Al Ahly, campioana Africii, s-a calificat în penultimul act, după ce a dispus cu 3-1 de reprezentanta gazdelor, Al-Ittihad, care s-a bizuit pe vedetele Benzema, Kante şi Fabinho. Au marcat: Ali Maaloul (21 – penalty), Hussein El Shahat (59) şi Emam Ashour (62), iar  Benzema a punctat în prelungiri, după ce ratase un penalty în finalul primei reprize, la 0-1.

Într-un alt sfert de finală, formaţia japoneză Urawa Red Diamonds, campioana Asiei, a trecut de mexicanii de la Leon, deţinătorii titlului CONCACAF, cu 1-0, gol marcat de olandezul Alex Schalk (78).