Repartizarea naţională a mandatelor de parlamentari

0
162

parlamentBucureşti

Camera Deputaţilor: PSD, 12 mandate — Gabriel Petrea, Carmen Moldovan, Georgian Pop, Oana Florea, Mihăiţă Vîrză, Diana Tuşa, Dumitru Chiriţă, Beatrice Tudor, Liviu Pleşoianu, Mirela Furtună, Florin Manole, Aida Căruceru; PNL, 3 mandate — Adriana Săftoiu, Eugen Nicolăescu, Ovidiu Raeţchi; USR, 8 mandate — Nicuşor Dan, Cristian Ghinea, Cristian Seidler, Oana Bizgan-Gayral, Matei Dobrovie, Claudiu Năsui, Cristina Prună şi Tudor Pop; PMP, 2 mandate — Valeriu Steriu şi Eugen Tomac; ALDE, 4 mandate — Daniel Constantin şi Damian Florea, Sorin Mihai Cîmpeanu, Anton Anton.
Senat: PSD, 5 mandate — Ecaterina Andronescu, Șerban Nicolae, Robert Cazanciuc, Mihnea Costoiu, Ioan Vulpescu; PNL, 2 mandate — Leon Dănăilă, Florin Cîţu; USR, 4 mandate — Vlad Alexandrescu, Cristian Ghica, Florina Presadă, Silvia Monica Dinică; PMP, un mandat — Traian Băsescu; ALDE, un mandat — Călin Popescu Tăriceanu.

Judeţul Alba

Camera Deputaţilor: PSD, un mandat — Ioan Dîrzu; PNL, 4 mandate — Florin Roman, Corneliu Olar, Claudiu Răcuci, Sorin Bumb
Senat: PSD, un mandat — Daniel Breaz; PNL, un mandat — Alexandru Pereş

Judeţul Arad

Camera Deputaţilor: PSD, 3 mandate — Dorel Căprar, Florin Tripa, Adrian Todor; PNL, 2 mandate — Glad Varga şi Eusebiu Pistru; USR, un mandat — Sergiu Cosmin Vlad; UDMR, un mandat — Peter Farago
Senat: PSD, un mandat — Mihai Fifor; PNL, un mandat — Ioan Cristina; USR, un mandat — Adrian Wiener

Judeţul Argeş

Camera Deputaţilor: PSD, 6 mandate — Radu Vasilică, Mircea Drăghici, Simona Bucura Oprescu, Nicolae Georgescu, Cătălin Rădulescu, Nicolae Velcea; PNL, un mandat — Dănuţ Bica; USR, un mandat — Ionuţ Moşteanu; ALDE, un mandat — Andrei Gerea.
Senat: PSD, 3 mandate — Șerban Valeca, Gheorghe Marin, Cristina Stocheci; PNL, un mandat — Ion Popa.

Judeţul Bacău

Camera Deputaţilor: PSD, 6 mandate — Gabriel Vlase, Theodora Șotcan, Ionel Floroiu, Lucian Șova şi Claudiu Ilişanu; PNL, 2 mandate — Ionel Palăr, Tudoriţa Lungu; ALDE, un mandat — Constantin Avram; USR, un mandat — Lucian Stanciu Viziteu
Senat: PSD, 2 mandate — Dragoş Benea şi Miron Smarandache; PNL, un mandat — Daniel Fenechiu; ALDE, un mandat — Viorel Ilie

Judeţul Bihor

Camera Deputaţilor: PSD, 3 mandate — Bogdan Gheorghe-Dănuţ, Coste Marina-Adelina şi Roman Ioan-Sorin; PNL, 3 mandate — Gavrilă Ghilea, Cherecheş Florica, Ioan Cupşa; UDMR, 2 mandate — Szabo Odon, Biro Rozalia; USR, un mandat — Silviu Dehelean
Senat: PSD, un mandat — Florian Bodog; PNL, un mandat — Cornel Popa; UDMR, 2 mandate — Cseke Attila, Derzsi Akos

Judeţul Bistriţa-Năsăud

Camera Deputaţilor: PSD, 2 mandate — Doina Pană şi Daniel Suciu; PNL, un mandat — Robert Sighiartău; PMP, un mandat — Ionuţ Simionca; USR, un mandat — Cristina Iurişniţi
Senat: PSD, un mandat — Ioan Deneş, ALDE, un mandat — Ioan Simionca

Judeţul Botoşani

Camera Deputaţilor: PSD, 5 mandate — Tamara Ciofu, Mihaela Huncă, Marius Budăi, Răzvan Rotaru, Costel Lupaşcu; PNL, un mandat — Cristian Achiţei
Senat: PSD, 2 mandate — Doina Federovici, Lucian Trufin; PNL, un mandat — Costel Șoptică

Judeţul Braşov

Camera Deputaţilor: PSD, 4 mandate — Mihai Popa, Viorel Chiriac, Roxana Mînzatu, Mihai Mohaci; PNL, 2 mandate — Mara Mareş şi Gabriel Andronache; USR, un mandat — Tudor Benga; ALDE, un mandat — Remus Borza; UDMR, un mandat — Ambrus Izabella Agnes
Senat: PSD, 2 mandate — Marius Dunca, Ovidiu-Florin Orţan; PNL, un mandat — Daniel Zamfir; USR, un mandat — Allen Coliban

Judeţul Brăila

Camera Deputaţilor: PSD, 3 mandate — Mihai Tudose, Nicu Niţă şi Emilia Meiroşu; PNL, 2 mandate — Antoaneta Ioniţă, Vasile Varga
Senat: PSD, un mandat — Ion Rotaru; ALDE, un mandat — Mihai Ruse

Judeţul Buzău

Camera Deputaţilor: PSD, 5 mandate — Marcel Ion Ciolacu, Sorin Lazăr, Ionela Dobrică, Sebastian Radu şi Dănuţ Păle; PNL, un mandat — Cristinel Romanescu; PMP, un mandat — Adrian Mocanu
Senat: PSD, 2 mandate — Lucian Romaşcanu şi Liliana Sbîrnea; PMP, un mandat — Dorin Bădulescu

Judeţul Caraş-Severin

Camera Deputaţilor: PSD, 3 mandate — Ion Mocioalcă, Ion Spânu, Luminiţa Jivan; PNL, un mandat — Valeriei Schelean Șomfelean; PMP, un mandat — Ion Tabugan
Senat: PSD, un mandat — Ioan Chisăliţă; PNL, un mandat — Ion Marcel Vela

Judeţul Călăraşi

Camera Deputaţilor: PSD, 2 mandate — Eugen Nicolicea şi Iulian Iacomi; PNL, un mandat — Cătălin Marian Predoiu; PMP, un mandat — Cristian George Sefer
Senat: PSD, un mandat — Roxana Natalia Paţurcă; PNL, un mandat — Răducu George Filipescu

Judeţul Cluj

Camera Deputaţilor: PSD, 3 mandate—Horia Nasra, Cornel Itu, Cristina Burciu; PNL, 3 mandate — Florin Stamatian, Adrian Oros şi Sorin Moldovan; USR, 2 mandate — Emanuel Ungureanu, Adrian Dohotaru; UDMR, un mandat — Csoma Botond; ALDE, un mandat — Steluţa Cătăniciu
Senat: PSD, un mandat — Vasile Ilea; PNL, un mandat — Marius Nicoară; UDMR, un mandat — Laszlo Attila; USR, un mandat — Mihai Goţiu

Judeţul Constanţa

Camera Deputaţilor: PSD, 5 mandate — Iulian Iancu, Mircea Titus Dobre, Cristina Dumitrache, Radu Babuş, George Gabriel Vişan; PNL, 2 mandate — Bogdan Huţucă şi Robert Boroianu; PMP, un mandat — Robert Turcescu; UDMR, un mandat — Antal Istvan Janos; ALDE, un mandat — Mircea Banias; USR, un mandat — Stelian Cristian Ion
Senat: PSD, 3 mandate — Tit-Liviu Brăiloiu, Nicolae Moga, Ștefan Mihu; PNL, un mandat — Vergil Chiţac; USR, un mandat — Nicoleta Ramona Dinu

Judeţul Covasna

Camera Deputaţilor: UDMR, 3 mandate — Benko Erika, Márton Arpad şi Kulcsar Terza Jozsef; PMP, un mandat — Octavian Goga
Senat: UDMR, un mandat — Fejér László Ödön; PMP, un mandat — Gheorghe Baciu

Judeţul Dâmboviţa

Camera Deputaţilor: PSD, 5 mandate — Rovana Plumb, Leonardo Badea, Carmen Holban, Corneliu Ștefan, Oana Vlăducă; PNL, un mandat — Cezar Preda, USR, un mandat — Dumitru Lupescu
Senat: PSD, 2 mandate — Adrian Țuţuianu şi Titus Corlăţean; PNL, un mandat — Iancu Caracota

Judeţul Dolj

Camera Deputaţilor: PSD, 6 mandate — Lia Olguţa Vasilescu, Ion Călin, Alina Tănăsescu, Alexandra Presură, Florinel Stancu şi Eliza Peţa; PNL, 2 mandate — Nicolae Giugea, Ionuţ Stroe; ALDE, un mandat — Ion Cupă; USR, un mandat — Adrian Prisnel
Senat: PSD, 3 mandate — Claudiu Manda, Radu Preda, Lavinia Craioveanu; PNL, un mandat — Mario Ovidiu Oprea

Judeţul Galaţi

Camera Deputaţilor: PSD, 5 mandate — Viorel Ștefan, Florin Popa, Lucreţia Roşca, Nicolae Bacalbaşa, Mitică Marius Mărgărit; PNL, un mandat — Victor Paul Dobre; USR, un mandat — Bogdan Rodeanu; ALDE, un mandat — Eugen Durbacă; PMP, un mandat — Cătălin Cristache
Senat: PSD, 2 mandate — Ionel Daniel Butunoi şi Nicolae Marin; PNL, un mandat — George Stângă; USR, un mandat — George Edward Dircă

Judeţul Giurgiu

Camera Deputaţilor: PSD, 3 mandate — Alexandru-Răzvan Cuc, Alexandru-Ioan Andrei, Elena Dinu; ALDE, un mandat — Toma Petcu
Senat: PSD, 2 mandate — Niculae Bădălău, Cristian Marciu

Judeţul Gorj

Camera Deputaţilor: PSD, 4 mandate — Victor Ponta, Mihai Weber, Alin Văcaru, Elvira Șarapatin; PNL, un mandat — Dan Vâlceanu
Senat: PSD, un mandat — Florin Cârciumaru; ALDE, un mandat — Scarlat Iriza

Judeţul Harghita

Camera Deputaţilor: UDMR, 5 mandate — Kelemen Hunor, Korodi Attila, Bende Sandor, Benedek Zacharie, Sebestyen Csaba-Istvan
Senat: UDMR, 2 mandate — Verestoy Attila, Tanczos Barna

Judeţul Hunedoara

Camera Deputaţilor: PSD, 4 mandate — Laurenţiu Nistor, Natalia Intotero, Ilie Toma, Sorin Marica; PNL, un mandat — Lucian Heiuş; ALDE, un mandat — Marius Surgent
Senat: PSD, 2 mandate — Cristian Resmeriţă şi Viorel Salan; PNL, un mandat — Carmen Hărău

Judeţul Ialomiţa

Camera Deputaţilor: PSD, 3 mandate — Mihăiţă Găină, Andrei Pop, Ștefan Muşoiu; PNL, un mandat — Gheorghe Tinel
Senat: PSD, un mandat — Marian Pavel; PMP, un mandat — Gabi Ionaşcu

Judeţul Iaşi

Camera Deputaţilor: PSD, 6 mandate — Camelia Gavrilă, Nicolae Bănicioiu, Tudor Ciuhodaru, Vasile Cîtea, Silviu Macovei şi Vasile Axinte; PNL, 3 mandate — Marius Bodea şi Dumitru Oprea, Costel Alexe; USR, un mandat — Cosette Chichirău; PMP, un mandat — Petru Movilă, ALDE, un mandat — Varujan Vosganian.
Senat: PSD, 3 mandate — Adrian Pănescu, Victorel Lupu, Vasilică Toma; PNL, un mandat — Iuliana Laura Scântei; USR, un mandat — Dan Lungu

Judeţul Ilfov

Camera Deputaţilor: PSD, 2 mandate — Alexandra Bogaciu, Cătălin Zamfira; PNL, 2 mandate — Andrei Gheorghe, Mihai Culeafă; USR, un mandat — Cornel Zainea
Senat: PSD, un mandat — Emanuel Botnariu; PNL, un mandat — Nicoleta Pauliuc

Judeţul Maramureş

Camera Deputaţilor: PSD, 3 mandate — Gheorghe Șimon, Sorin Bota şi Călin Matei; PNL, un mandat — Viorica Cherecheş; PMP, un mandat — Adrian Mihăiţă Todoran; UDMR, un mandat — Norbert Apjok; USR, un mandat — Vlad Emanuel Duruş
Senat: PSD, un mandat — Sorina Pintea; PMP, 2 mandate — Severica Rodica Covaciu, Ioan Iustin Talpoş

Judeţul Mehedinţi

Camera Deputaţilor: PSD, 3 mandate — Constantin Truşcă, Vlad Bontea, Bălănescu Alexandru; PNL, un mandat — Virgil Popescu
Senat: PSD, un mandat — Liviu Mazilu; ALDE, un mandat — Ionuţ Sibinescu

Judeţul Mureş

Camera Deputaţilor: UDMR, 3 mandate — Levente Vass, Eva-Andrea Csep şi Zsolt Biro; PSD, 2 mandate — Corneliu Florin Buicu şi Gheorghe Dinu Socotar; PNL, un mandat — Mihai Doru Oprişcan; USR, un mandat — Lavinia Corina Abu-Amra; PMP, un mandat — Marius Emil Paşcan
Senat: UDMR, 2 mandate — Csaba Zoltan Novak şi Karoly Zsolt Csaszar; PSD, un mandat — Horea Aurel Soporan; PNL, un mandat — Ioan Cristian Chirteş

Judeţul Neamţ

Camera Deputaţilor: PSD, 5 mandate — Ioan Munteanu, Dănuţ Andruşcă, Ciprian Șerban, Alexandru Rotaru, Neculai Iftimie; PNL, 2 mandate — Mugurel Cozmanciuc, Laurenţiu Leoreanu; USR, un mandat — Iulian Bulai
Senat: PSD, 2 mandate — Emilia Arcan, Dan Manoliu; PNL, un mandat — Eugen Țapu Nazare

Judeţul Olt

Camera Deputaţilor: PSD, 4 mandate — Florin Iordache, Dan Ciocan, Alexandru Stănescu şi Marius Iancu; PNL, un mandat — Gigel Știrbu; ALDE, un mandat — Mihai Niţă
Senat: PSD, 2 mandate — Paul Stănescu, Renică Diaconescu; PNL, un mandat — Siminica Mirea

Judeţul Prahova

Camera Deputaţilor: PSD, 5 mandate — Rodica Paraschiv, Cornel Nanu, Andrei Nicolae, Laura Moagher şi Ludmila Sfîrloagă; PNL, 3 mandate — George Ionescu, Sorin Răzvan Prişcă, Robertei Anastase; ALDE, un mandat — Graţiela Gavrilescu; PMP, un mandat — Cătălina Bozianu; USR, un mandat — Dan Rădulescu
Senat: PSD, 2 mandate — Emanoil Savin şi Radu Oprea; PNL, un mandat — Iulian Dumitrescu; ALDE, un mandat — Teodor Meleşcanu; USR, un mandat — George Marussi.

Judeţul Satu Mare

Camera Deputaţilor: UDMR, 2 mandate — Magyar Lorand şi Erdei Istvan; PSD, 2 mandate — Ioana Bran, Octavian Petric; PNL, un mandat — Romeo Nicoară
Senat: UDMR, un mandat — Turos Lorand; PSD, un mandat — Gabriel Leş

Judeţul Sălaj

Camera Deputaţilor: PSD, un mandat — Iuliu Nosa; PNL, un mandat — Lucian Bode; UDMR, un mandat — Seres Denes; PMP, un mandat — Liviu Balint
Senat: PSD, un mandat — Gheorghe Pop: PMP, un mandat — Vasile Cristian Lungu

Judeţul Sibiu

Camera Deputaţilor: PNL, 3 mandate — Raluca Turcan, Nicolae Neagu, Constantin Șovăială; PSD, 2 mandate — Ovidiu-Ioan Sitterli, Ioan Terea; USR, un mandat — Dan Barna
Senat: PNL, un mandat — Mircea Vasile Cazan; PSD, 2 madate — Viorel Arcaş, Nicolae Avram

Judeţul Suceava

Camera Deputaţilor: PSD, 5 mandate — Eugen Bejinariu, Maricela Cobuz, Ioan Cătălin Nechifor, Alexandru Rădulescu şi Emanuel Havrici; PNL, 4 mandate — Ioan Balan, Angelica Fădor, Bogdan Gheorghiu, Dumitru Mihalescu; ALDE, un mandat — Ștefan Alexandru Băişanu
Senat: PSD, 2 mandate — Ioan Stan şi Virginel Iordache; PNL, un mandat — Daniel Cadariu; ALDE, un mandat — Ilie Niţă

Judeţul Teleorman

Camera Deputaţilor: PSD, 3 mandate — Liviu Dragnea, Adrian Gâdea şi Valentin Boboc; PNL, un mandat — Mara Calista; ALDE, un mandat — Florică Calotă
Senat: PSD, un mandat — Carmen Daniela Dan; PNL, un mandat — Eugen Pîrvulescu

Judeţul Timiş

Camera Deputaţilor: PSD, 4 mandate — Călin Dobra, Alfred Simonis, Adrian Pau, Bianca Gavriliţă; PNL, 3 mandate — Marilen Pirtea, Ben-Oni Ardelean, Pavel Popescu; USR, un mandat — Cătălin Drulă; ALDE, un mandat — Marian Cucşa; PMP, un mandat — Cornel Sămărtinean
Senat: PSD, 2 mandate — Eugen Dogariu, Adrian Diaconu; PNL, un mandat — Alina Gorghiu; USR, un mandat — Nicu Fălcoi

Judeţul Tulcea

Camera Deputaţilor: PSD, 2 mandate — Andaluzia Luca, Lucian Simion; PNL, 2 mandate — Vasile Gudu, George Șişcu
Senat: PSD, un mandat — Eugen Teodorovici; PMP, un mandat — Ion Ganea

Judeţul Vaslui

Camera Deputaţilor: PSD, 4 mandate — Adrian Solomon, Ana Birchall, Irinel Stativă şi Aurel Căciulă; PNL, un mandat — Daniel Olteanu; PMP, un mandat — Corneliu Bichineţ; USR, un mandat — Mihai Botez
Senat: PSD, 2 mandate — Gabriela Creţu, Doina Silistru; ALDE, un mandat — Ion Hadârcă

Judeţul Vâlcea

Camera Deputaţilor: PSD, 4 mandate — Vasile Cocoş, Daniela Oteşanu, Ovidiu Popa, Eugen Neaţă; PNL, un mandat — Cristian Buican, ALDE, un mandat — Dumitru Lovin
Senat: PSD, un mandat — Bogdan Matei; PNL, un mandat — Romulus Bulacu

Judeţul Vrancea

Camera Deputaţilor: PSD, 4 mandate — Angel Tîlvăr, Dragoş Bârlădeanu, Nicuşor Halici, Rodica Boboc; PNL, un mandat — Ion Ștefan
Senat: PSD, un mandat — Cristian Dumitrescu; PNL, un mandat — Cătălin Toma.