Liga Europa: Astra şi Steaua – învinse în debutul grupelor, Zenitul lui Lucescu – protagonista unei reveniri formidabile! Toate rezultatele serii şi marcatorii

0
281

Astra şi Steaua au debutat cu stângul, joi seară, în grupele Europa League. Intraţi primii în luptă, giurgiuvenii au cedat cu 2-3, pe Arena Naţională, în faţa Austriei Viena. Oaspeţii au deschis scorul după un sfert de oră de joc, Holzhauser transformând un penalty. Alibec a egalat imediat (18), însă până la pauză vienezii au revenit în avantaj, graţie unui eurogol reuşit de Friesenbichler (33).  În minutul 58, Grunwald a făcut 1-3, iar oamenii lui Șumudică nu au mai putut decât să reducă din handicap, prin Săpunaru (74), în pofida faptului că din minutul 79 s-au aflat şi în superioritate – roşu direct Rotpuller.

Cât o priveşte pe Steaua, aceasta s-a înclinat cu 0-2 la Ankara, cu Osmanlispor. Rămasă, înainte de pauză, fără Enache, eliminat după ce şi-a lovit un adversar, gruparea din Capitală a rezistat până în minutul 64. Omul care-l ţine rezervă pe  Rusescu, Cheik Diabate a înscris dintr-un penalty, provocat de Tamaş. Umar (74) a stabilit scorul final. Rusescu a fost trimis pe teren în minutul 78 şi a fost aproape de a-şi penaliza fosta echipă, dintr-o lovitură liberă.

Altfel, meciul serii a avut loc în Israel, unde echipa lui Mircea Lucescu, Zenit, a răsturnat incredibil, începând cu minutul 76,  un 0-3 cu Maccabi Tel Aviv: 4-3 la final.

• Rezultatele complete şi marcatorii
  • GRUPA A
  • Feyenoord (Ola) – Manchester Utd (Ang) 1-0 (Vilhena 79)
  • Zorya Luhansk (Ucr) – Fenerbahce (Tur) 1-1 (Grechyshkin 52 / Kjaer 90+6)
  • GRUPA B
  • Young Boys (Elv) – Olympiakos (Gre) 0-1 (Cambiasso 42)
  • APOEL Nicosia (Cip) – Astana (Kaz) 2-1 (Vinicius 75, de Camargo 87 / Maksimovic 45+1)
  • GRUPA C
  • Mainz (Ger) – St. Etienne (Fra) 1-1 (Bungert 57 / Beric 88)
  • Anderlecht (Bel) – Qabala (Azb) 3-1 (Teodorczyk 14, Rafael Santos 41 aut., Capel 77 / Dabo 20)
  • GRUPA D
  • Alkmaar (Ola) – Dundalk (Irl) 1-1 (Wuytens 60 / Kilduff 89)
  • Maccabi Tel Aviv (Isr) – Zenit (Rus) 3-4 (Medunjanin 26, 70, Kjartansson 50 / Kokorin 76, Mauricio 84, Giuliano 86, Dordevic 90+1)
  • GRUPA E
  • Viktoria Plzen (Ceh) – AS Roma (Ita) 1-1 (Bakos 11 / Perotti 4 pen.)
  • Astra – Austria Viena (Aus) 2-3 (Alibec 18, Săpunaru 74 / Holzhauser 16 pen., Friesenbichler 33, Grunwald 58)
  • GRUPA F
  • Rapid Viena (Aus) – Genk (Bel) 3-2 (Schwab 51, Joelinton 59, Colley 60 aut. / Bailey 29, 90 pen.)
  • Sassuolo (Ita) – Bilbao (Spa) 3-0 (Lirola 60, Defrel 75, Politano 82)
  • GRUPA G
  • Standard Liege (Bel) – Celta Vigo (Spa) 1-1 (Dossevi 3 / Rossi 13)
  • Panathinaikos (Gre) – Ajax (Ola) 1-2 (Berg 5 / Traore 34, Riedewald 67)
  • GRUPA H
  • Konyaspor (Tur) – Șahtior Doneţk (Ucr) 0-1 (Ferreyra 76)
  • Braga (Por) – Gent (Bel) 1-1 (Andre Pinto 24 / Milicevic 6)
  • GRUPA I
  • Salzburg (Aus) – Krasnodar (Rus) 0-1 (Joaozinho 37)
  • Nice (Fra) – Schalke (Ger) 0-1 (Baba 75)
  • GRUPA J
  • Qarabag (Aze) – Slovan Liberec (Ceh) 2-2 (Michel 7, Sadiqov 90+4 / Sykora 1, Baros 68)
  • PAOK Salonic (Gre) – Fiorentina (Ita) 0-0
  • GRUPA K
  • Inter Milano (Ita) – Hapoel Beer Sheva (Isr) 0-2 (Miguel Vitor 54, Buzaglo 69)
  • Southampton (Ang) – Sparta Praga (Ceh) 3-0 (Austin 5 pen., 27, Rodriguez 90+2)