Wimbledon: Vondrousova la primul ei Mare Şlem

0
224

Mai constantă pe parcursul finalei feminine, de ieri, de la Wimbledon, decât adversara ei, tunisianca Ons Jabeur, cehoaica Marketa Vondrousova (24 ani), finalistă la Roland Garros în 2019 şi Jocurile Olimpice de la Tokyo, s-a impus în două seturi simetrice, inclusiv ca durată (6-4, 6-4) după o oră şi 20 de minute. N-a fost o finală de ţinut minte şi Ons Jabeur după ce eliminase pe Kvitova, Rybakina, Sabalenka, a avut o imensă şansă să câştige trofeul. A condus 2-0 şi 4-2 în primul set, dar în câteva minute a pierdut 4 meciuri la rând. În setul secund a condus 4-1 la meciuri, dar la scorul de 4-4 şi-a pierdut pentru a 6-a oară serviciul. Fără a fi fost cap de serie, Vondrusova, cu numeroasele ei tatuaje, care îi ornează braţele, a învins pe traseu 5 capi de serie la acest turneu (Kudermetova, Vecic, Buskova, Pegula, Jabeur) pentru a deveni a 3-a cehoaică după Jana Novotna şi Petra Kvitova câştigătoare în templul tenisului. Asta după ce Nike, în iarnă, îi retrăsese sprijinul de sponsor. Pentru Jabeur, învinsă în 3 finale de Mare Şlem, lovitura este grea, ea declarând la prezentarea trofeului că „este cea mai grea înfrângere din cariera ei”. Gestionarea emoţiei a jucat un rol major. Dacă finala rămâne de neuitat pentru jucătoarea de 24 de ani, ea va fi repede uitată de iubitorii tenisului. Fiindcă a fost dezamăgitoare.