Euro 2016: România – remiză în chinuri cu Elveţia! Franţa învinge Albania, cu goluri căzute în ultimul minut şi în prelungiri, şi e prima echipă calificată în optimi

0
232

După evoluţia lăudată cu Franţa, în care a ratat un punct în minutul 89 (scor 1-2), România nu a repetat, decât într-o măsură infimă, jocul bun şi contra Elveţiei, însă a reuşit să smulgă o remiză, 1-1. Adversara, care la debut învinsese la limită pe Albania, a început mai bine şi a irosit două şanse mari prin Seferovic. La prima acţiune mai importantă, tricolorii au reuşit să deschidă scorul. Chipciu e ţinut în careu de Lichsteiner, penalty, iar Bogdan Stancu (min. 18) devine primul jucător de la Euro cu două goluri.

Imediat, Schar îl testează pe Tătăruşanu (21), apoi avem şansa unui rezultat complet mincinos. Torje centrează, Săpunaru se bate cu un fundaş advers, rămâne la minge, dar loveşte bara! Până la pauză, doar Dzemaili se mai află cât de cât aproape de gol.

De la odihnă nu mai vine Pintilii. Hoban îşi face apariţia pe teren, dar nu poate şterge greşelile lui Prepeliţă, din ce în ce mai multe. Campionul din Israel are o ocazie în minutul 47, dar trimite pe lângă. Vine, însă, minutul 57. Corner de pe stânga, respingere şi uităm să mai ieşim la întâmpinare. Mehmedi prinde un şut violent, Tătăruşanu nu are nicio şansă şi tabela arată 1-1.

De aici încolo, românii abia că au mai stat în ghete, trecând rar şi deloc periculos centrul terenului. Noroc că elveţienii nu prea s-au mai omorât cu firea.

• România: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş,   Grigore, Raţ (St. Filip 61) – Pintilii (Prepeliţă 46),  Prepeliţă – Toje, Stancu (Fl. Andone 83),   Chipciu –  Keşeru.
  • Elveţia: Elveţia: Sommer – Lichsteiner, Djourou, Schar, Ricardo Rodriguez –   Xhaka, Behrami – Shaqiri (Tarashaj 90+1), Dzemaili (Lang 83), Mehmedi – Seferovic (Embolo 64).

În etapa următoare (duminică), România întîlneşte Albania şi are nevoie de-o victorie pentru a ajunge în optimi. Numai că va fi extrem de greu, în contextul în care albanezii au cedat greu cu Franţa, în această seară, scor 0-2 (Griezmann 90, Payet 90+6). După acest rezultat, Franţa, care învinsese şi România tot în final, a devenit prima echipă calificată ân optimile de finală.

• Franţa: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Matuidi,   Kante – Coman (Griezmann 68), Payet, Martial (Pogba 46) – Giroud (Gignac 77).
  • Albania: Berisha – Hysaj, Ajeti (Veseli 85), Mavraj, Agolli –  Kukeli (T. Xhaka 74) – Lila (Roshi 71),  Abrashi, Memushaj, Lenjani – Sadiku.

Clasament grupa A: 1. Franţa 6p, 2. Elveţia 4p, 3. România 1p, 4. Albania 0p.