Euro 2016: Hamsik străluceşte, iar Slovacia bate Rusia

0
306

Cu un Marek Hamsik în zi de graţie, debutanta Slovacia a obţinut prima sa victorie la un turneu final, trecând cu 2-1 de Rusia, în starul rundei secunde din grupa B. Mai întâi, starul lui Napoli a oferit dă o pasă genială, de 30 de metri, Weiss a scăpat pe stânga, a ridiculizat doi fundaşi adverşi şi a finalizat la colţul lung, fără şanse pentru Akinfeev. 1-0 (min. 32), contrar cursului jocului! În ultimul minut al primei reprize, mijlocaşul avea să treacă şi la finalizare. Hamsik a primit mingea de la Weiss, după un corner executat scurt, şi a şutat violent la colţul lung bară-bară şi gol. Probabil, cel mai frmos gol de până acum de la Euro.

Ruşii au punctat în minutul 80, când Șatov a centrat din stânga, iar Gluşakov, jucător introdus la pauză, a reluat cu capul şi a redus diferenţa.

• Rusia: Akinfeev – Smolnikov, V. Berezuţki, Ignaşevici, Șeenikov – Kokorin (Șirokov 76), Golovin (Mamaev 46), Neustadter (Gluşakov 46), Smolov – Șatov – Dzyuba.
  • Slovacia: Kozacik – Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan – Mak (Duris 80), Kucka, Pecovsky, Hamsik, Weiss (Svento 72) – Duda (Nemec 67).

Mâine se joacă în această grupa partida Anglia – Țara Galilor. Clasamentul în acest moment arată astfel: 1. Țara G. 3p (2j), 2. Slovacia 3p (2j), 3. Anglia 1p (1j), 4. Rusia 1p (1j).