Succes la baschet, eşecuri la handbal şi volei pentru SCMU Craiova

0
367

Început de week-end plin pentru echipele de sală ale Craiovei, două dintre ele evoluând în  Polivalentă. Unicul succes a fost adus de echipa de baschet a SCMU, care a reuşit să-şi ia revanşa pentru finala de Cupa României, pierdută pe teren propriu cu CSO Voluntari. Trupa  antrenată de Vitaly Stepanovski s-a impus în meciul din etapa a 29-a a LNMB, scor 83-80, pe sferturi: 23-21, 18-21, 18-21, 24-17. Qualls şi Kennedy au fost liderii gazdelor, fiecare cu 20 de puncte şi 9 recuperări, în timp ce Franklin a reuşit 10 assist-uri. Au jucat pentru formaţia din Bănie: Qualls 20 de puncte, Kennedy 20, Vârnă 13, Hawley 13, Franklin 8, Blaj Voinescu 3, Gavriloaia 2, Ţâbârnă 2, Robinson 2. Baschetbaliştii Craiovei sunt pe locul 6 în clasament, cu 44 de puncte şi joacă şi luni, de la ora 17, în Sala Polivalentă, cu Dinamo.

În schimb, handbalistele Craiovei au fost eliminate din Cupa României, pierzând pe teren propriu duelul din optimi cu Minaur Baia Mare, scor 19-24 (9-12). Au evoluat pentru SCM Craiova: Dzukheva, Curmenţ (portari), Bak 6 goluri, Cârstea 5, Şelaru 2, Andrei 2, Tudorică 2, Jipa 1, Gheţu 1, Cace, Nica, Ion. Următorul meci al formaţiei lui Bogdan Burcea va fi peste trei săptămâni, în campionat, cu Gloria Bistriţa, în deplasare.

Înfrânţi au fost şi voleibaliştii de la SCMU Craiova, scor 3-0, în deplasarea cu Dinamo, din penultima etapă a play-off-ului, pe seturi: 25-19, 25-19, 25-10, în numai o oră şi 13 minute de joc. Echipa lui Dan Pascu, aflată la al doilea eşec consecutiv, joacă meciul decisiv pentru locul 3 cu Steaua, în ultima etapă, echipa care câştigă urmând să ia bronzul campionatului.