Craiova, în finală!

0
347

Handbalistele de la SCM Craiova au reuşit cea mai mare performanţă a unei echipe din Bănie: calificarea în finala unei cupe europene. După ce câştigase prima manşă a semifinalei Cupei EHF, cu Kastamonu Belediyesi (23-22), formaţia antrenată de Bogdan Burcea a remizat în returul disputat în Sala Polivalentă, scor 18-18, la pauză 9-10, şi a acces în ultimul act al competiţiei cu scorul general 41-40.

Meciul a fost extrem de tensionat, miza fiind una enormă. Echilibrul s-a menţinut de la început până la final, nicio echipă neavând un avantaj mai mare de două goluri. Craiova a condus cu 8-6, dar s-a ajuns apoi la 8-10. Oltencele au revenit în partea secundă, 13-12, dar au ratat neverosimil, inclusiv o aruncare de la 7 metri, şi formaţia din Turcia a întors rezultatul: 15-17. Ca şi la meciul tur, portarul de rezervă, Flori Stanciu, a avut o evoluţie de senzaţie, păstrându-şi echipa în cărţi pentru calificare.

Ultimele 3 minute au fost trăite la intensitate maximă, în picioare, de cei 4.500 de spectatori, care au explodat când favoritele au egalat la 17-17. Turcoaicele au condus din nou, 17-18, dar şi la acest scor craiovencele erau calificate, aşa că au prelungit atacul până la final, marcând golul egalizator chiar înaintea ultimei sirene. Alţi o mie de fani au rămas lângă Polivalentă pentru a vedea meciul pe ecranul amplasat în Fan Zone-ul amplasat de municipalitate, iar la după meci au sărbătorit calificarea cu echipa. Bogdan Burcea a folosit jucătoarele: Dumanska, Stanciu (portari), Ţicu 6 goluri, Florianu 4, Ardean 2, Klikovac 2, Nikolic 2, Pricopi 2, Trifunovic, Rădoi, Şelaru, Tudor, Vizitiu.

În finală, SCM Craiova va întâlni redutabila formaţie norvegiană Vipers Kristiansand, care le-a eliminat în semifinală pe danezele de la Viborg, cu scorul general 60-57. Turul va avea loc la Craiova, pe 5-6 mai, iar returul, o săptămână mai târziu, în Norvegia.