Craiova contra nemţilor: 1-4

0
327

Tradiţia nu le este favorabilă juveţilor în duelurile cu formaţiile germane. În cinci duble cu nemţii în cupele europene, Universitatea şi-a adjudecat una singură. Singurul succes a fost celebrul sfert de finală al Cupei UEFA, cu FC Kaiserslautern, al Craiovei Maxima, în 1983, după 2-3 în deplasare (goluri Geolgău şi Crişan), alb-albaştrii calificându-se în retur datorită golului lui Nicolae Negrilă (1-0). Primul adversar din Germania a fost Fortuna Dusseldorf, în primul tur al Cupei Cupelor, ediţia 1978-1979, nemţii câştigând cu 4-3 în Bănie (goluri: Cămătaru 2 şi Crişan), iar în retur a fost 1-1 (gol Mitică Marcu). Apoi, în sezonul următor al aceleiaşi competiţii, după ce o eliminase pe celebra Leeds United, Ştiinţa a pierdut în turul al treilea în faţa Borussiei Monchengladbach, pregătită de Jupp Heynckes, 0-2 în Germania şi 1-0 pe „Central” (gol Irimescu). A urmat apoi pentru marea echipă a Craiovei sfertul de finală din Cupa Campionilor Europeni, cu Bayern Munchen, care s-a impus în Bănie cu 2-0 prin golurile celebrilor Breitner şi Rummenigge, iar în retur a fost 1-1, Uli Hoenes deschizând scorul, iar Geolgău a egalat. În 1990, în turul secund al Cupei UEFA, Universitatea pierdea de două ori în faţa Borussiei Dortmund, 0-3 în Bănie şi 0-1 pe Westfalen, actualul Signal Iduna Park. Craiova a mai întâlnit o formaţie germană, dar în Cupa Intertoto, pe Karlsruhe, pierzând cu 1-0 unica dispută, din Germania.