Europa League: Liverpool – calificare extraordinară!

0
300

După numai 10 minute de joc, pe Anfield, Borussia Dortmund conducea, aseară, cu 2-0, graţie golurilor marcate de Mikhtarian (min. 5) şi Aubameyang (min. 9). Situaţia părea fără ieşire pentru emblematicul coach, Jurgen Klopp, care nu credea ceea ce vedea ochilor. În urmă cu numai o săptămână, echipa sa luase o opţiune (1-1), pentru semifinale, pe Signal Iduna Park din Dortmund. Acum, Reus şi Aubemayang făceau legea în teren. Imediat după pauză – sfetnic bun – Origi a sunat revolta şi a redus din diferenţă (min. 48, 1-2). Dar în zadar, fiindcă Marco Reus, pe un contraatac declanşat de Hummels, a majorat scorul (min. 57, 1-3). Toate iluziile păreau năruite. Dar, Liverpool a refuzat abdicarea. Şi într-o atmosferă incredibilă, a început dintr-o dată un alt meci: Coutinho (min. 66) a făcut 2-3, relansând speranţele, iar internaţionalul francez Mamadou Sakho, la o lovitură de colţ (min. 80, 3-3) a adus egalarea. Dar, la acest scor general de 4-4, calificată pentru careul de aşi era Borussia Dortmund. „Cormoranii” vor reuşi imposibilul într-un final nebun, în timpul adiţional (90+1), când fundaşul central Dejan Lovren, plecat în atac va relua cu capul o centrare a lui Milner (4-3) ducându-şi echipa în semifinalele competiţiei, pentru prima dată după 2010. Liverpool, oraşul beatelşilor, intra în delir. Asistenţa de pe stadion şi-a mai oprit respiraţia la o ultimă fază fixă: o lovitură liberă executată de Gundogan. Magicianul Jurgen Klopp găsise o soluţie salvatoare, prin trimiterea în teren al lui Joe Allen şi Daniel Sturidge. Aşa s-ar părea. La conferinţa de presă de după meci, Thomas Tuchel, găsindu-şi cu greu cuvintele a spus între altele: „nu pot explica, ceea ce nu este logic”. La rândul său, Jurgen Klopp a mărturist că „este o noapte pe care nu o va uita”.