Fotbal – UCL: Continuă miracolul Leicester! “Vulpiile” elimină Sevilla şi sunt în sferturi, fază unde merge şi Juve

0
347

La 10 luni după incredibila performanţă de a se impune în Premier League, Leicester City a reuşit o nouă ispravă de răsunet, calificându-se, marţi seară, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Învinsa sa a fost nimeni alta decât câştigătoarea ultimelor trei ediţii ale Ligii Europa, Sevilla, formaţie căreia i-a barat drumul la capătul unui cu 2-0, după 1-2 în Spania.

Căpitanul Wes Morgan (27) şi Marc Albrighton (54) au marcat golurile britanicilor, ocrotiţi şi de şansă la o bară transversală a lui Escudero, chiar înaintea reuşitei secunde, precum şi la un penalty parat de Schmeichel, în faţa francezului Steven  N’Zonzi (80). Din minutul 74, andaluzii au evoluat cu un om mai puţin, după eliminarea lui Samir Nasri, pentru cumul de galbene.

A  fost a trei victorie din tot atâtea meciuri pentru tehnicianul Craig Shakespeare, cel care îl înlocuise, chiar după meciul de la Sevilla, pe artizanul succesului din mai 2016, Claudio Ranieri.

• LEICESTER: K. Schmeichel – Fuchs, Huth, Morgan, Simpson – Mahrez (Amartey 90), Drinkwater, Ndidi, Albrighton – Okazaki (Slimani 64), Vardy.
  • SEVILLA: Rico – Mercado (Mariano 46), Pareja, Rami – Sarabia (Jovetic 46), Iborra, N’Zonzi, Escudero – Vitolo, Nasri – Ben Yedder (Correa 68).

În cealaltă partidă a serii, arbitrată de Ovidiu Haţegan, Juventus a trecut la pas de FC Porto, cu victorie în dublă manşă şi fără gol primit: 1-0, după 2-0. Singurul gol al meciului de la Torino a fost marcat de Dybala (42), dintr-un penalty acordat corect de arbitrul român, care a dictat şi o eliminare directă la Maxi Pereira,  pentru un henţ pe linia porţii.

• JUVENTUS: Buffon – D. Alves, Bonucci, Benatia (Barzagli 60), A. Sandro – Khedira, Marchisio – Cuadrado (Pjaca 46), Dybala (Rincon 78), Mandzukic – Higuain.
  • PORTO: Casillas – M. Pereira, Felipe, Marcano, Layun – Danilo – A. Andre, O. Torres (Otavio 70), Brahimi (Jota 67) – F. Soares, A. Silva (Boly 46).

Leicester şi Juve li s-au alăturat altor patru echipe calificate săptămâna trecută: Real Madrid (3-1 a., 3-1 d. cu Napoli), Bayern Munchen (5-1 a., 5-1 d. cu Arsenal), Barcelona (0-4 d., 6-1 a. cu Paris SG) şi Borussia Dortmund (0-1 d., 4-0 a. cu Benfica).

Ultimele meciuri din optimi au loc miercuri seară şi aduc faţă în faţă pe Monaco cu Manchester City (în tur 3-5) şi pe Atletico Madrid cu Bayer Leverkusen (în tur 4-2).